BRATISLAVA. Ministerstvo práce chce opätovným zavedením dohody o pracovnej činnosti zabezpečiť „vyššiu flexibilitu pracovnoprávnych vzťahov,“ povedala hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová. Podľa nej by sa mohlo na základe dohody pracovať najviac 10 hodín týždenne.
Rezort práce chce zamedziť aj neustálemu reťazeniu pracovných pomerov. V novele navrhuje uzatváranie pracovnej zmluvy na určitú lehotu iba na základe taxatívne vymedzených dôvodov. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorú ministerstvo predložilo na pripomienkové konanie.
Zamestnávatelia súhlasia, odbory sú proti
Dohody o pracovnej činnosti boli zo zákona vypustené po novelizácii za ministra Kaníka. Zámerom bolo obmedziť čiernu prácu a aby zamestnávatelia prijímali ľudí na kratšie pracovné úväzky.
„My sme apelovali na ministerstvo, aby dohody o pracovnej činnosti opäť dalo do zákonníka,“ povedal hovorca Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
„Navrhujeme dve alternatívy. Buď sa ponechá doteraz platný stav, alebo sa dohody opäť zavedú,“ povedala riaditeľka odboru pracovných vzťahov ministerstva Mária Buchtová. Zavedenie dohôd i zvýšenie ročného rozsahu činnosti na základe dohody o vykonaní práce si vláda stanovila v Programovom vyhlásení.
Podľa Hoštáka sú dohody výhodné aj pre zamestnancov, aj pre zamestnávateľov. „Touto formou sa zamestnávajú predovšetkým študenti a dôchodcovia. Sú oslobodení od platenia poistného a pre nás to tiež znamená nižšie náklady na pracovnú silu. Môžeme zamestnať viac ľudí,“ povedal Hošták.
Postoj Konfederácie odborových zväzov je odmietavý. „Stále prebiehajú rokovania. Dohody o pracovnej činnosti však nechceme zaviesť. Sú iné inštitúty, ktoré môžu dohody nahradiť,“ povedal hovorca KOZ Ľubomír Čierny. Zamestnanci by mohli mať podľa Čierneho pracovný úväzok na kratší čas.
Reťazeniu má byť koniec
Reťazenie pracovných pomerov na určitú lehotu má byť minulosťou. Zamestnancom sa má zabezpečiť vyššia právna istota. „Ministerstvo práce striktne vymedzilo všetky dôvody, kedy bude možné predlžovať pracovný pomer na určitú lehotu,“ povedala Buchtová.
Ak prejde novela v parlamente, budú môcť zamestnávatelia prijímať ľudí na určitú lehotu iba počas zastupovania iného zamestnanca, alebo ak to bude dohodnuté v kolektívnej zmluve, alebo pôjde o sezónne práce.
„Doteraz mal zamestnávateľ možnosť predlžovať pracovný pomer zamestnanca až do troch rokov bez udania dôvodu,“ povedala Buchtová. Podľa návrhu, ak by zamestnávateľ prijal zamestnanca na mesiac na určitú lehotu a po jej skončení nebude mať zákonný dôvod ju predĺžiť, so zamestnancom bude musieť uzatvoriť pracovný pomer na neurčitú lehotu.
Novela naďalej ponecháva možnosť zamestnať sa na určitú lehotu vedúcim zamestnancom, vedeckým pracovníkom alebo umelcom.