vreckové počítače sú
jednoducho praktické.I keď by sa zdalo že na prvý pohľad sú všetky "pé-dé-áčka" rovnaké, nie je to pravda. Podobne, ako vo svete počítačov i tu je základom operačný systém. Kým v Európe dominuje platforma Windows Mobile, v Amerike sa stretnete častejšie so systémami Palm. Oba systémy ponúkajú všetko, čo do vrecka potrebujete - poradia si s rozoznávaním písma, dokážete na nich surfovať po internetových stránkach, prehliadať a upravovať dokumenty alebo prehľadne usporiadať informácie, ktoré potrebujete. Nech si zvyknete na ktorýkoľvek z nich, druhý sa vám bude vždy zdať akýsi nepraktický.
Procesor a pamäť rozhodujú
Čím rýchlejší procesor a väčšiu pamäť máte, tým viac programov môžete používať súčasne bez toho, aby sa ich beh spomalil. Na rozdiel od notebookov ide o pevne zabudované komponenty, takže na vylepšovanie vopred zabudnite. Frekvencie procesorov sa pohybujú okolo 400 megahertzov. Mnohé z nich je možné pre vyšší výkon pretaktovať, alebo naopak pre úsporu batérie spomaliť. Ak chcete používať pre telefonovanie Skype alebo si plánujete pri cestovaní prehrávať videá, výkon procesora rozhodne nepodceňujte.
Pamäť má vo vreckových počítačoch mnoho tvárí. Nenájdete tu pevný disk a RAM, ale tri druhy pamätí, ktoré majú svoje špecifiká. ROM slúži pre uloženie operačného systému a aplikácií. Obsah tejto pamäte sa mení iba pri aktualizácii operačného systému servisným softvérom, preto sú všetky dôležité súbory chránené pred prepísaním a poškodením.
RAM slúži pre ukladanie dát, ale i pre beh programov. Môžete si manuálne rozdeliť priestor podľa potreby, alebo to môžete ponechať na automatiku. Ak sa vybije hlavná a záložná batéria, obsah tejto pamäti sa vymaže. Vo výbave nájdete typicky 64 alebo 128 megabajtový priestor. Tretia doplnková pamäť je typu FLASH a slúži výhradne pre ukladanie dát. Záleží na výrobcovi, či ju zabuduje priamo do PDA alebo vám ponúkne slot pre pamäťovú kartu.
Ovládanie perom je pohodlné
I keď je PDA pre jednoduchosť ovládania vybavené niekoľkými tlačidlami, vždy sa budete opierať o tzv. stylus - plastové či kovové pero, ktoré je zasunuté v ráme počítača. Dokážete ním pracovať ako s myšou, ovládnete ním virtuálnu klávesnicu, alebo sa naučíte písať tak, aby softvér rozoznal vaše písmo. Ak patríte medzi rýchlopisárov SMS správ, môžete si doinštalovať i virtuálnu klávesnicu podobnú mobilu. Niektoré mobilné aplikácie sú navrhnuté tak, aby ste ich mohli v rýchlosti ovládať aj prstom.
Displej určí prehľadnosť
Ak to myslíte so surfovaním, e-mailovaním a prehliadaním excelovských tabuliek vážne, nikdy nepodceňujte displej. Nie je dôležité aká veľká je jeho uhlopriečka, ale to, aké je jeho rozlíšenie. Základom je 320 x 240 bodov (QVGA), čo je omnoho menej, ako vám ponúka notebook. Na trhu sú aj vreckové počítače s rozlíšením 640x480 bodov, zobrazia teda štyrikrát viac. Tento skok je neoceniteľný, nie každý však takýto displej potrebuje.
Na rozdiel od minulosti je dnes už úplne jedno, aké sú vaše pracovné návyky. Zobrazenie si prepnete "na výšku" či "na šírku" podľa potreby, takže vždy máte pred sebou všetko tak, ako chcete.
Spojenie so svetom - kľúčový faktor
Každé PDA je vybavené konektorom, pomocou ktorého ho dokážete káblom alebo kolískou pripojiť do stolového počítača. To preto, aby ste doň mohli jednoducho nainštalovať softvér, alebo zaistiť synchronizáciu dát s vaším počítačom. Dokážete importovať kontakty a e-maily z vášho poštového klienta, aktualizovať môžete adresár a plán úloh - vždy nájdete vo vrecku tie isté dáta, ktoré ste nechali v kancelárii na stole. Dnes to však už nestačí - v ére internetu je USB spojenie primálo.
Pri pripojení k internetu môžete počítať s dvoma alternatívami. Buď použijete bluetooth, aby ste spojili PDA s mobilom a zaistili spojenie pomocou GSM operátora, alebo využijete zabudovaný WiFi modul, aby ste využili všadeprítomné hotspoty. Ideálne je ak PDA ponúka obe možnosti. Existujú softvéry, ktoré neustále monitorujú dostupnosť voľne prístupných hotspotov, takže vždy keď sa v dosahu nejaký objaví, vaše e-maily sa stiahnu bez toho, aby ste museli priložiť ruku k dielu. Počítať môžete i s programami ako Skype, Windows Messenger či ICQ - možnosti sú takmer neobmedzené.
Bezdrôtová konektivita je ideálna i pre príslušenstvo. Bezdrôtové slúchadlá alebo skladaciu klávesnicu spárujete s Bluetoothom, WiFi nahradí USB pripojenie do PC. Existujú i rôzne infraporty a sériové rozhrania, stávajú sa však minulosťou.
Doplnková výbava je vždy bonusom
Výrobcovia sa snažia vtesnať do PDA rovnako veľa príslušenstva ako do mobilov. Nie je preto prekvapením, že sa môžete stretnúť so zabudovaným digitálnym fotoaparátom, tlačidlovou klávesnicou či GPS modulom, ktorý zaistí navigáciu v neznámom teréne. Všetky tieto doplnky vás môžu v teréne odbremeniť od iných digitálnych pomocníkov, na ktorých ste sa spoliehali doposiaľ. Nanešťastie v niektorých prípadoch ide skôr o kompromisné riešenia, takže vopred si preverte či vám budú vyhovovať. Niekedy je problém v parametroch, inokedy v dostupnom softvéri.
Batéria je v teréne rozhodujúca
Pri vreckových počítačoch sa nepočíta príliš s tým, že si za behu vymeníte batériu za druhú, ako pri digitálnom fotoaparáte. Po troch či štyroch hodinách surfovania zvyčajne zaznie varovný tón a vy zistíte že batéria končí s dychom. Ak ste nebodaj siahli po GPS navigácii, dospejete k podobnému stavu už po dvoch hodinách. Ako situáciu riešiť?
V žiadnom prípade sa nesnažte uvažovať o striedaní batérií. Kryty nie sú stavané na neustále otváranie a ak záložná batéria vo vnútri zostarne, prišli by ste počas výmeny o vaše dáta. Skúste siahnuť po triku. Každé PDA je možné dobíjať pomocou konektora cez USB port notebooku.
Znamená to, že ak použijete box so štyrmi tužkovými NiMH akumulátormi s vhodnou koncovkou, dokážete 4,8 voltami kdekoľvek svoje PDA nabíjať a súčasne s ním pracovať. Bez problému tak zvládnete i celodennú prácu v teréne bez toho, aby ste museli so sebou nosiť ťažký notebook.
Majte oči otvorené
Vreckový počítač, ktorý si zakú- pite v predajni je ako kojenec v plienkach. Bez doplnkového softvéru, ktorý nájdete na internete dokáže ponúknuť iba základné úlohy, ktoré mali v minulosti osloviť manažérov.
Dnes je však internet plný najrôznejších softvérov pre zábavu, prácu s multimédiami, internetom či organizovanie voľného času.
I bez internetu dokážete offline pracovať s dátami, ktoré sa aktualizujú pri synchronizácii z internetu, takže môžete mať so sebou nielen cestovný poriadok, ale i spravodajstvo, elektronické knihy, programy kín a vysielania - jednoducho čokoľvek.
Milan Gigel