Aspoň tak to tvrdí časť počítačových odborníkov. Z Redmondu zatiaľ neprišli správy o pripravovanom nasledovníkovi Visty.
Aj napriek toľkým rokom vývoja sa do Visty nedostalo všetko, čo tam "veľký Bill" chcel mať. Nehovoriac o tom, že na niektorých technológiách pracujú v Redmonde snáď desaťročie.
Ide napríklad o nový súborový systém WinFS, ktorý mal nahradiť FAT respektíve NTFS. Nový Windows však dostal nový šat a je lepšie zabezpečený.
Otázne je, ako rýchlo sa dostane Vista do domácich či firemných počítačov. Technickí maniaci si ho určite kúpia a nainštalujú. Tých ale až tak veľa nie je. Navyše, časť ľudí si ho ukradne, veď aj tú najlepšiu ochranu vymyslel len človek a teda ju aj človek dokáže prelomiť. Okrem toho, ľudia z Microsoftu už dávnejšie pripustili, že najväčšou konkurenciou pre ich nové produkty sú staršie verzie. Načo je komu nový Windows, keď ten starý robí všetko, čo od neho používateľ potrebuje? Podobne tak pri kancelárskom balíku Office, ktorý uviedol Microsoft v tom istom čase ako nový operačný systém.
Nový operačný systém sa tak zrejme začne inštalovať najmä na novokupované počítače. Aj preto, že staršie počítače nebudú zvládať nový vzhľad okien a ich rôzne animácie. K cene za licenciu na Windows teda bude treba pripočítať aj cenu nového hardvéru - operačnej pamäte, grafickej karty a možno aj nového pevného disku.
Ivan Kahanec