Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Rakúsko sa rehabilitovalo

Po slalomovom prvenstve Maria Matta vyhrala lyžiarska veľmoc v Aare aj tímovú súťaž a predsa len sa stala najúspešnejšou krajinou 39. MS.

AARE. Lyžiari a lyžiarky Rakúska vyhrali včera súťaž družstiev, posledné podujatie 39. MS v Aare, čím v poslednej chvíli v medailovom poradí preskočili dovtedy vedúce domáce Švédsko. „Pred MS som povedal, že chceme byť najúspešnejšou krajinou. Dlho nebolo všetko ideálne, ale na ich konci sme spokojní,“ povedal šéf alpského úseku rakúskeho zväzu Hans Pum.

Bank vyhral slalom

Zaujímavosťou súťaže bolo, že prvú mužskú slalomovú sériu vyhral Čech Ondřej Bank, ktorý zdolal dvoch bývalých majstrov sveta Benjamina Raicha, Kalleho Palandera a ďalšie esá, napríklad čerstvého šampióna v superkombinácii Daniela Albrechta. Dokonca mal aj celkovo najrýchlejší čas zo všetkých 22 zúčastnených slalomárov.

Princíp súťaže, ktorá je najmä v druhej polovici založená na správnej taktike, vôbec nepochopili Američania štartujúci bez sklamaného Bodeho Millera, ktorý sa vyhovoril na boľavé koleno. Jazdili všetky série ako o dušu, bez náznaku stratégie. Tím zložený zo zle hrajúcich sólistov skončil zahanbujúco posledný.

Už v super-G Richardsonová, Stieglerová a Ligety jazdy nedokončili, resp. po výpadkoch trate došli s nadlimitovou stratou. V slalome Stieglerová a Ligety opäť vypadli.

Matt išiel exhibične

To exhibícia Maria Matta už bola úplne v inej sfére. Rakúšania, hoci nastúpili bez chorej Nicole Hospovej, mali zlato isté po siedmich osminách súťaže a sobotňajší majster sveta v slalome už ani nemusel štartovať. Prirodzene štartoval a pozvoľna prišiel v exhibičnom rytme. Zjazdárska veľmoc si to mohla dovoliť, lebo už v super-G vďaka výborným výkonom celej ekipy dosiahla takmer minimálny koeficient 5 (do tímovej súťaže sa nezapočítavali časy, lež celkové umiestnenia v super–G a v slalome).

Tímová súťaž

Výsledky (8 sérií, po 4 v super-G a slalome): 1. Rakúsko (Götschlová, Kirchgasserová, Schildová, Matt, Raich, Strobl) 18 bodov, 2. Švédsko (Ottossonová, Pärsonová, Byggmark, Järbyn, Larsson, Olsson) 33, 3.