Chcete si nechať zadarmo vytlačiť zakrvavené plagáty potrateného sedemmesačného plodu a ukazovať ich ako bežnú prax v Európe? Nijaký problém. Európsky parlament vám to zaplatí. Stačí maličkosť, aby ste poznali jedného europoslanca, ktorý sa za vás postaví, a svoju kampaň môžete rozbehnúť.
Nič to, že nikde v únii nie je povolená interrupcia po treťom mesiaci tehotenstva. Ak svoju putovnú výstavu nazvete napríklad „obrana práv detí“ a europoslanec to riadne oznámi, nič vám nestojí v ceste.
Pravidlá europarlamentu totiž do takýchto „detailov“ ako konkrétny obsah výstavy nezasahujú a do formálneho kritéria „podpora európskych hodnôt“ sa toho vojde veľa. Európski poslanci tak môžu zo svojej funkcie a za peniaze občanov únie financovať takmer akúkoľvek kampaň či dielo.
Na riziko teraz opäť upozornila kauza poľského eurozákonodarcu Macieja Giertycha. Sedemdesiatročný ideológ ultrakonzervatívnej Ligy poľských rodín napísal knihu o konflikte civilizácií v Európe a dielo bolo označené za antisemitské. V časti o Židoch tvrdí, že sa „dobrovoľne separujú od spoločnosti“ a sami si tvoria getá.
Z antisemitizmu ho obvinil francúzsky denník Libération a európski socialisti.
Tí tiež chcú, aby vedenie europarlamentu vec prešetrilo. Giertych, ktorý nedávno vyvolal rozruch poprením Darwinovej evolučnej teórie, totiž svoju knižku, zatiaľ v náklade tisíc kusov, vydal za peniaze parlamentu. Presnejšie povedané, splnil kritérium, aby mu boli náklady na tlač preplatené: na prednú stranu brožúry umiestnil logo europarlamentu.
Ako už predtým priznal hovorca parlamentu Jaume Duch, bude záležať na názore vedenia snemu, do akej miery je dielo v súlade s kódexom parlamentu.
Ak by parlament uznal obvinenie Giertycha z antisemitizmu, hrozí mu v zásade jediné: vydanie sa mu nepreplatí. Podobne dopadla vyššie spomínaná výstava: prebehla, len sporné plagáty na protest niekoľkých poslancov odstránili.
Autor: Brusel