BRATISLAVA. Návrh zákona o digitálnom vysielaní postavil proti sebe Slovenskú televíziu a súkromné televízie.
Vedenie STV totiž požaduje, aby pre digitálne vysielanie vznikol samostatný verejnoprávny multiplex (jej vlastná sieť frekvencií).
Návrh s touto možnosťou zatiaľ nepočíta, no ministerstvo sa chystá STV vyhovieť. Asociácia nezávislých rozhlasových a televíznych staníc to považuje za diskriminačný krok, ktorý by deformoval mediálny trh a hospodársku súťaž.
„Vysielanie každého programu v inej distribučnej sieti je technicky i ekonomicky komplikované. (...) Ide o technickú a ekonomickú absurditu,“ píše sa v analýze STV. Preto televízia žiada vlastný multiplex.
Hreha: V únii je to bežné
Súkromní vysielatelia hovoria, že zákon by STV „absolútne uprednostnil“, čo nemôžu v nijakom prípade tolerovať.
STV kritizujú, že chce na trhu fungovať jednak ako komerčná televízia, ktorá žije z príjmov z reklamy, a na druhej strane chce „výsadné, ničím neohroziteľné postavenie ako prevádzkovateľ osobitného multiplexu“.
Generálny riaditeľ STV Radim Hreha je prekvapený. Verejnoprávne multiplexy sa podľa neho v krajinách Európskej únie doteraz zavádzajú bez výnimky. Majú ich takmer všetky členské štáty vrátane Českej republiky.
„Stanovisko asociácie vychádza z chybných predpokladov a je postavené na nepresných a zavádzajúcich argumentoch,“ hovorí.
Základným cieľom STV je podľa neho chrániť princíp voľne dostupného televízneho vysielania, ktorý môže byť s koncom analógového vysielania ohrozený.
STV chce súťaž súkromných televízií
STV vraj nemá v úmysle vstupovať do hospodárskej súťaže s komerčnými vysielateľmi. „STV chce, naopak, motivovať čo najvyšší počet slovenských domácností, aby si zadovážili digitálne prijímače, a tým vytvoriť vhodný priestor pre slobodnú súťaž komerčných televízií,“ hovorí Hreha.
Odkedy sa na ministerstve zmenilo vedenie sekcie médií, zmenil sa jeho názor a požiadavku STV sa chystá podporiť.
„STV tak dostane možnosť zvýšiť počet vysielaných programových služieb v rámci verejnoprávneho vysielania, napríklad o spravodajské, športové, dokumentárne či iné špecializované programy, a posilniť tak svoje postavenie na trhu,“ povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár.
Verejnoprávny multiplex by platil aj štát na základe zmluvy s STV, čo je podľa súkromných vysielateľov ďalší prejav diskriminácie.
O návrhu, ktorý je v druhom čítaní, poslanci rozhodnú v marci.
Čo je multiplex
Súbor programových (televíznych, rozhlasových) a iných obsahových služieb. V stratégii prechodu na digitálne vysielanie štát plánuje, že do roka 2011 by sa mali spustiť tri, v každom bude môcť vysielať niekoľko televíznych,či rozhlasových staníc, či iných služieb. V rámci jedného multiplexu, akéhosi balíka frekvencií, by teoreticky mohla mať Slovenská televízia niekoľko staníc okrem tých, čo má dnes, napríklad športový či dokumentárny kanál.