BRATISLAVA. Východoslovenská energetika potvrdila, že nechce elektrinu iba distribuovať, ale uvažuje nad vlastným výrobným zariadením. „Overujeme všetky strategické príležitosti,“ povedal Boris Peško z tlačového oddelenia spoločnosti. Západoslovenská energetika sa nevyjadrila k otázke, či by sa zúčastnila na výstavbe novej jadrovej elektrárne. Podľa našich informácií distribučné spoločnosti takúto možnosť zvažujú.
Postavenie novej jadrovej elektrárne pripustilo ministerstvo hospodárstva. Nová jadrová elektráreň by mohla stáť v Jaslovských Bohuniciach, v Kecerovciach alebo v Mochovciach.
Len zo súkromných zdrojov sa dnes nestavia
O financovaní výstavby jadrovej elektrárne len zo súkromných zdrojov sa podľa Radovana Ďurana z Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie INESS dá uvažovať vtedy, keď štát nereguluje ceny eletriny. Investor si potom vie vypočítať, či sa mu oplatí napríklad paroplynová alebo jadrová elektráreň.
Už v súvislosti s dostavbou Mochoviec predchádzajúce vlády prijali rozhodnutie o umožnení dostavby súkromným investorom, ale bez štátnych záruk. „Dnešný kurz vlády v oblasti regulácie cien energií môže investorov skôr odradiť, než prilákať,“ povedal Ján Oravec zo Združenia podnikateľov Slovenska. Politická regulácia cien podľa Oravca zvyšuje riziko umelo nízkych cien. Tie by investorovi neumožnili tvorbu zisku potrebného na prefinancovanie nákladov a prijateľnú mieru návratnosti vložených investícií.
Momentálne sa podľa Ďuranu nestavia nijaká jadrová elektráreň len zo súkromných zdrojov bez podpory štátu. Pre investorov je to drahé a rentabilita vložených finančných zdrojov je otázna. Podľa údajov medzinárodnej energetickej agentúry sa náklady na výstavbu jedného reaktora pohybujú v priemere od 60 do 100 miliárd korún.
Jadrové elektrárne sa dnes stavajú najmä v Indii a Číne. V Európe sa stavia vo Fínsku, a to zo súkromných zdrojov, no s podporou štátu. Štát totiž zvýhodnil úročenie dlhodobého úveru pre investorov. Francúzsky dodávateľ technológie dostal navyše zvýhodnené poistenie, ktoré sa uplatňuje mimo krajín Európskej únie, povedal Ďurana.
Náklady na vybudovanie jadrovej elektrárne s výkonom 1600 MW sa odhadujú zhruba na tri miliardy eur, v prepočte 103 miliárd korún. Na vybudovanie jadrových reaktorov Fíni použili najmodernejšiu európsku technológiu EPR+.
Čaká sa, čo povie Enel
Podľa hovorcu Jadrovej vyraďovacej spoločnosti Dobroslava Dobáka by však v prípade Slovenska stačila z pohľadu zaťaženosti a regulačných schopností elektráreň s výkonom 1000 MW. Tomu zodpovedá ruský projekt VVER 1000.
„Predpokladám, že takýto projekt by sa realizoval pod garanciou vlády, ktorá bude potrebná aj z hľadiska medzinárodných záväzkov Slovenska, a tá sa musí rozhodnúť, aký druh reaktora preferuje,“ povedal hovorca ZSE Ján Orlovský.
Podľa Dobáka je najjednoduchšie dostavať tretí a štrvrtý blok v Mochovciach. Náklady na ich výstavbu sa odhadujú na 40 až 50 miliárd korún. Slovenské elektrárne, v ktorých má 66 percent akcií taliansky Enel, rozhodnú o projekte do konca apríla. „Očakávam, že tento rok prinesie veľa pozitívnych zmien pre tieto bloky, ako aj pre región,“ povedal v podnikovom mesačníku atóm.sk riaditeľ mochovského závodu Giancarlo Aquilanti.