Arctic Monkeys uspeli v dvoch hlavných kategóriách najmä vďaka debutu Whatever People Say I Am, That's What I'm Not. Ten sa vlani stal najrýchlejšie predávajúcou sa nahrávkou v histórii britskej populárnej hudby. Kapela sa však na ceremónii nezúčastnila, pretože sa pripravuje na turné k novému albumu, ktorý by sa mal objaviť v apríli. Za ocenie sa jej členovia poďakovali prostredníctvom videa, ale o arktických opiciach sa vie, že oficiálne akcie nemajú príliš v láske.
The Killers sa zasa presadili nahrávkou Sam’s Town, hoci ju niektorí hudobní kritici označili za nevýraznú. Lasvegaskí The Killers majú šťastie, že si ich Briti prisvojili vďaka záľube skupiny v anglickej hudbe.
Najlepším britským spevákom sa stal mladý pesničkár James Morrison, u nás známy hlavne vďaka hitu You Give Me Something. V ženskej speváckej kategórii zabodovala ďalšia vychádzajúca hviezda britskej hudby Amy Winehouse.
Cenu za najlepší britský singel, o ktorej rozhodujú hlasy divákov, si odniesla za pieseň Patience chlapčenská skupina Take That. Podarilo sa jej to aj bez svojho bývalého člena Robbieho Williamsa. Ten vyšiel na tohtoročných cenách oproti minulým rokom naprázdno.
Očakávalo sa, že na Brit Awards výraznejšie zaboduje rocková trojica Muse. Nakoniec sa musela uspokojiť len so soškou za najlepšiu živú skupinu. Bez cien odišli aj ďalší favoriti - speváčka Corinne Bailey Rae, duo Gnarls Barkley, Scissor Sisters alebo Snow Patrol. Nováčikom roka sa stali škótski rockeri zo skupiny The Fratellis. Cenu za celoživotné dielo si odniesla britská skupina Oasis (na snímke Reuters jej líder Liam Gallagher), aj keď sa o týchto manchesterských hudobníkoch dá povedať, že sa nachádzajú v polovici svojej úspešnej kariéry.
Ceny Brit Awards sú obdobou amerických cien Grammy. Rozhoduje o nich vyše 1000 zástupcov nahrávacích spoločností, médií, predajcov, producentov a promotérov.
Autor: peb