e, no chcú bývať v pokojnejšom prostredí. Najväčší stavebný boom má obec podľa starostky Magdalény Holcingerovej už za sebou, ale naďalej sa rozvíja.
Obec Ivanka pri Dunaji, ktorá nedávno oslávila osemsto rokov od prvej písomnej zmienky, vznikla spojením obcí Farná a Ivanka. V roku 1990 sa od nej odčlenila miestna časť Zálesie. Po revolúcii nasledoval intenzívny stavebný rozvoj, ktorý sa v súčasnosti spomaľuje kvôli hustote dopravy a rozdrobenosti pozemkov.
Ivanka pri Dunaji sa nachádza v prírodnom prostredí, preteká ňou Šúrsky kanál aj potok Biela Voda, neďaleko je Malý Dunaj. Počet Ivančanov sa pohybuje okolo päť tisíc, z toho sú asi tri tisícky v produktívnom veku. Pôsobí tu približne štyristo podnikateľských subjektov.
Stavia sa na poliach
Veľkosťou katastra sa obec radí medzi menšie slovenské obce.
V minulosti bol väčšinovým vlastníkom pozemkov gróf a arcibiskupstvo, obyvatelia mali len menšie výmery. Keďže sa pôda dedila a delila na kúsky, vzniklo veľa drobných vlastníkov pozemkov, čo tvorí prekážku pre ďalšiu výstavbu.
"Teritórium obce, ktoré sa v minulosti nazývalo intravilán, sme už prakticky zastavali. Zostáva poľnohospodárska pôda, ktorá sa dodnes obrába a je veľmi rozdrobená," hovorí starostka. Ak sa na tejto pôde má stavať, musia sa všetci vlastníci dohodnúť a schváliť zastavovaciu štúdiu. "Je to asi dvoj, trojročný proces," dodáva starostka. Aj preto v týchto oblastiach stavajú väčšinou pôvodní vlastníci a len menšia časť pozemkov sa predáva.
V prípade výstavby nízkoenergetických domov pri potoku Biela Voda sa vlastníci pôdy dohodli minulý rok a pozemok predali. V štádiu rokovaní je podľa starostky ďalšia asi päťhektárová lokalita.
Riešiť treba dopravu
Do katastra Ivanky pri Dunaji patrí väčšia časť pristávacej dráhy Letiska M. R. Štefánika, takisto je obec napojená na diaľnicu. To je spojené
s dopravnou výhodou, ale aj s negatívami, ako sú hluk a exhaláty. "Ivanka pri Dunaji poskytuje dopravné cesty iným prudko sa rozvíjajúcim obciam, ako sú napríklad Zálesie, Malinovo, Tomášovo, Bernolákovo, Nová Dedinka, Čierna Voda, či Chorvátsky Grob, čo nás nesmierne zaťažuje. Kvôli týmto dopravným problémom, investičná činnosť obce nie je až taká intenzívna, ako by sa dalo očakávať vzhľadom na blízkosť Bratislavy," hovorí starostka. O riešení dopravnej situácie a jeho financovaní, ktoré sa bude týkať aj ďalších obcí, chce starostka rokovať s Bratislavským krajom.
Infraštruktúra v obci
Ivanka pri Dunaji je plne plynofikovaná, 99 percent domácností má vodovod. Problémom je kanalizácia, ktorá chýba asi v štyridsiatich percentách domácností. Jej výstavbu spolufinancujú vlastníci nehnuteľností, práce však postupujú pomaly. Potrebná je tiež dostavba chodníkov v centre, na ktorú chce starostka získať peniaze zo štrukturálnych fondov.
V obci sú dve materské školy, základná škola, stredná poľnohospodárska škola, obchody, banky, kultúrne zariadenia, reštaurácie, aj pohostinstvá. Na trase Bratislava - Ivanka pri Dunaji premáva diaľkový autobus, aj vlak. V možnostiach voľnočasových aktivít je okrem iného jazda na koni, či motokárová dráha.
Zelené pľúca Bratislavy
Podľa projektu Ivamoza, ktorý je aj v územnom pláne Bratislavy, by malo v obciach Ivanka pri Dunaji, Most pri Bratislave a Zálesie vzniknúť územie rekreačného športu. "Mali by to byť pľúca Bratislavy, priestor na rekreáciu, šport
a oddych. Zatiaľ však tento projekt stroskotáva na vlastníkoch pôdy. Rekreačné aktivity vznikajú v iných častiach obce, ako predpokladal tento zámer," hovorí starostka.
Podľa nej sa Ivanka pri Dunaji bude aj v budúcnosti rozvíjať, ale pomalšie ako v predchádzajúcom období. "Postupne bude prerastať napríklad so susednými obcami Bernolákovo a Zálesie a budú vytvárať ucelený priestor," myslí si starostka.
Základné údaje o obci
Rozloha: 1426 hektárov
Počet obyvateľov: 5600
Vybrané sadzby dane z nehnuteľnosti (Sk/m2)
Daň zo stavieb*
Dom, príslušenstvo k stavbe 2,50
Záhradná chata 15,00
Garáž 9,00
Podnikateľské stavby 60,00
Daň z bytov (byty, nebytové priestory) 2,50
* za každé ďalšie podlažie sa sadzba zvyšuje o 0,50 Sk
Zdroj: obec
Zaujímavosti
- V Ivanke pri Dunaji zahynul
v roku 1919 pri leteckom nešťastí generál Milan Rastislav Štefánik, jeho mohylu v obci každoročne navštívia početní turisti a vlastivedné zájazdy.
- V ivanskom kostole, ktorý postavil chorvátsky veľmož Grassalkovich, krstil novorodencov kodifikátor slovenčiny Anton Bernolák.
- Čestným občanom Ivanky je spisovateľ Vincent Šikula, ktorý tu bol kedysi organistom.
- V obci pôsobí gospelový súbor Credo so sprievodom rockovej kapely, ktorý bol priekopníkom bigbeatových omší na Slovensku.
- V katastri obce žije najväčšia kolónia sysľov na Slovensku (20-tisíc kusov).
Aktuálny projekt
Nízkoenergetická štvrť v Ivanke pri Dunaji
V Ivanke pri Dunaji v blízkosti Bieleho Potoka vznikne obytná štvrť s 87 nízkoenergetickými domami. Stavba má stáť v blízkosti lesoparku a potoku Biela Voda, približne päť kilometrov od Bratislavy. Domy v projekte Vinice-Biely Potok sú na kľúč. V blízkosti sa nachádza už existujúca občianska vybavenosť. Developer plánuje zrevitalizovať okolie a vybudovať cyklotrasy a chodníky pozdĺž Bieleho Potoka.
Začiatok výstavby: marec 2007
Developer: Iceberg Group, a. s.
Dodávateľ: holandsko-česká spoločnosť AWIK House Production s. r. o.
Cena domu: od 4 608 000 korún bez DPH
Výhradný predajca: Lexxus New Home Center
Ela Nahálková