Cenová mapa bude aj pre občanov

O potrebe jednotnej cenovej mapy sa na Slovensku hovorí niekoľko rokov. Ambície v tomto smere mali niektoré mestá, len nedokázali pracovať s takým veľkým množstvom dát, ktoré neustále sa vyvíjajúca databáza potrebuje. Záujem v čase, keď sa pri tvorbe ...

O potrebe jednotnej cenovej mapy sa na Slovensku hovorí niekoľko rokov. Ambície v tomto smere mali niektoré mestá, len nedokázali pracovať s takým veľkým množstvom dát, ktoré neustále sa vyvíjajúca databáza potrebuje. Záujem v čase, keď sa pri tvorbe daňovej reformy hovorilo o platení dane podľa pásiem vytvorených zo skutočnej ceny nehnuteľnosti malo aj ministerstvo financií. Napokon prišiel súčasný projekt. O cenovej mape hovoríme s Robertom Longauerom z Ability Development SK.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Portál s cenovou mapou mal bežať skúšobne od januára. Aké sú prvé skúsenosti?

SkryťVypnúť reklamu

- Služba Cenová mapa nehnuteľností, ktorú pripravuje naša spoločnosť v spolupráci s Národnou asociáciou realitných kancelárií Slovenska, vstupuje v týchto dňoch do fázy skúšobnej prevádzky. Vzápätí bude ku službe umožnený prístup pre niekoľko finančných inštitúcií, ktoré sa budú spolupodieľať na testovaní prototypu. Spätná väzba z testovania portálu bude predstavovať aj naše prvé skúsenosti z využívania služby

priamo v praxi.

S akým množstvom položiek váš softvér pracuje?

- Portál pracuje v princípe s dvoma rozdielnymi typmi dát. V prvom rade sú to realitné dáta, ktoré v týždňových časových prierezoch mapujú slovenský realitný trh, najmä cenové úrovne pre jednotlivé typy nehnuteľností v jednotlivých regiónoch či lokalitách. Cenová mapa nehnuteľností pracuje s približne sedemdesiatimi tisíckami aktuálnych cenových údajov a zhruba s 650tisícmi historickými, ktoré máme k dispozícii od roku 2000. Samotný portál potrebuje okrem realitných dát aj vyhovujúce geografické dáta, ktoré sú nevyhnutné pre korektnú lokalizáciu cenových údajov a pre ich následné prezentovanie v mape. Lokalizačných bodov je v Cenovej mape nehnuteľností okolo päťdesiat tisíc za celú Slovenskú republiku. Približne šesť tisíc z nich je iba v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Do akej miery je podrobný výstup z mapy?

Mapový výstup rovnako ako tabuľkové a štatistické výstupy sú

schopné prezentovať výsledky vyhľadávania v Cenovej mape nehnuteľností až po úroveň umiestnenia nehnuteľnosti na príslušnej ulici. Užívateľ portálu cenovej mapy môže pracovať s kompletnou informáciou o jednotlivých lokalizovaných nehnuteľnostiach, ktorá rozoznáva 27 rôznych vlastností ako sú počet izieb, výmera, technický stav, konštrukcia, vybavenosť a podobne. Takisto je možný pohľad na vybrané vlastnosti nehnuteľností za príslušnú priestorovú jednotku ako napríklad okres, obec alebo urbanistickú zónu. Vždy však s informáciou o cene konkrétnej nehnuteľnosti respektíve priemernej cene vo vybranej lokalite, alebo regióne, a to v rôznych menách a cenových jednotkách. Teda napríklad v slovenských korunách, slovenských korunách alebo euro na meter štvorcový prípadne meter štvorcový za mesiac u prenájmov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ si vzájomne skombinujete údaje o vlastníkoch z elektronického katastra a údaje o transakciách z cenovej mapy, nemôže dôjsť k porušeniu práv na ochranu osobných údajov predávajúcich či kupujúcich?

To samozrejme z dôvodov, ktoré spomínate nie je možné. V Cenovej mape nehnuteľností nie sú prezentované presné identifikačné údaje

o byte, dome či pozemku, čiže je nemožné určiť o ktorú konkrétnu nehnuteľnosť ide.

Dáta čerpáte od realitných kancelárií. V niektorých regiónoch a v niektorých segmentoch sa však urobí veľmi málo obchodov. Sú tieto dáta napriek tomu reprezentatívne?

Realitné dáta využívané v tomto portáli zastrešuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska a sú aktuálnym ako aj historickým obrazom realitného trhu na Slovensku

SkryťVypnúť reklamu

v tom najlepšom ohľade. Tam kde je trh rozvinutý a dynamický sú také aj dáta. O pokojnejších oblastiach s menším počtom transakcií

s nehnuteľnosťami je i menej informácií. Práve kvôli tomu sme presvedčení, že takto získané realitné dáta sú dostatočne reprezentatívne z pohľadu cenového vývoja ako aj vývoja trhu s nehnuteľnosťami v tej ktorej lokalite.

Cenová mapa je komerčný produkt určený najmä pre veľkých odberateľov napríklad z finančného sektora. Neuvažujete o cenovo prístupnejšej verzii pre občanov?

Tak ako ste správne podotkli, cenová mapa je v prvej etape prevádzkovania určená pre korporátnych klientov z finančného sektora. Treba však tiež povedať, že s rozvojom elektronizácie spoločnosti, väčším využívaním internetu, uvažujeme tiež o sprevádzkovaní rozšírenej komerčnej internetovej služby Cenovej mapy nehnuteľností pre ďalšie segmenty trhu ako aj pre širokú verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak na Slovensku začnete hovoriť o realitách, všetkých najviac zaujímajú ceny. V krajinách, kde má realitný trh za sebou dlhú históriu je pritom zvykom spoľahnúť sa na svojho realitného makléra. Prečo je to tak?

Nemyslím si, že sa výrazne líšime od zahraničia. Aj odborníci, keď sa stretnú, vyhodnocujú trh na základe pohybu cien, a nie, či sa začali pri stavbe používať napríklad nové materiály alebo postupy. Cena je rozhodujúca ako v každodennom živote tak aj v odborných kruhoch.

Trh sa globalizuje. Slováci majú záujem nakupovať vonku, cudzinci u nás. Neuvažujete o prepojení na nejakú medzinárodnú databázu?

Na základe nám dostupných informácií portál Cenovej mapy nehnuteľností v takom rozsahu ako ho budujeme s naším partnerom je na európske pomery unikátny. Preto je veľmi ťažké hovoriť o prepojení

SkryťVypnúť reklamu

s obdobným nezávislým informačným systémom v okolitých krajinách, pracujúcim s trhovými cenami a s komplexným spektrom nehnuteľností, porovnateľným s našou Cenovou mapou nehnuteľností. Zvažujeme však vložiť do cenovej mapy všetky dostupné informácie zo zahraničia, ktorými Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska disponuje na základe svojho členstva v medzinárodných organizáciách.

Halka Tytykalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu