Keď dom myslí na vás

Jedna zo školských poučiek psychológie hovorí: inteligencia je najlepší vzájomný pomer medzi schopnosťou prispôsobovať sa a prispôsobovať si. Ani u takzvaných inteligentných budov to nie je inak. Slovenskí experti na vytváranie takýchto domov pritom ...

Jedna zo školských poučiek psychológie hovorí: inteligencia je najlepší vzájomný pomer medzi schopnosťou prispôsobovať sa a prispôsobovať si. Ani u takzvaných inteligentných budov to nie je inak. Slovenskí experti na vytváranie takýchto domov pritom majú pred sebou veľké ciele. Odôvodnene. Demonštračný inteligentný nízkoenergetický iDOM, ktorý dokončili na jeseň uplynulého roka v Bratislave, získal koncom januára hlavnú cenu na medzinárodnej súťaži InAVation Awards 07 v Amsterdame.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom je podstata spomenutého prispôsobovať sa a prispôsobovať si? Keďže ide o nízkoenergetický dom, prispôsobili ho prírode a zároveň si z prírody zobrali aj hlavné zdroje energií pre teplo i chladenie. Stavbu domu si prostredníctvom kvalitných materiálov a premyslenej vzduchotechniky prispôsobili tak, aby nadobudnutú energiu dokázali čo najlepšie udržať a využiť. Zasadenie domu do okolia zároveň rešpektovalo vzrastlé stromy ale pritom vyťažilo čo najviac z otvorenej oblohy a výhľadu z vŕšku, kde stojí. Dom vybavený elektronickým riadiacim systémom si dokáže sám ustrážiť nielen základné funkcie vrátane bezpečnostného systému, ale cez malý displej sa dá jednoducho ovládať tak, aby sa prispôsobil biorytmu rodiny. Od nastavenia rôznej teploty

SkryťVypnúť reklamu

v izbách, cez efektné využitie svetiel a odlišných nárokov tínedžerov alebo dospelých na audiovizuálnu zábavu. Úspory energií pritom otvárajú možnosti tam, kde v domoch s klasickým vykurovaním zväzujú ruky výdavky - žiadne studené miestnosti ale tepelný komfort, ktorý zabezpečí všadeprítomné podlahové i stenové kúrenie, veľké okná a presklenné detaily, ktoré voľne vpúšťajú dnu denné svetlo tak dlho, ako sa len dá. A k tomu všetkému bazén s príjemne teplou vodou.

Keď stavať, tak so všetkým všade

Počet domov, ktoré v menšej či väčšej miere využívajú rovnaký alebo podobné riadiace systémy ako využíva ukážkový inteligentný dom v Bratislave sú na Slovensku sotva desiatky. Pri zrode štyroch z nich, ktoré však zároveň spĺňajú aj prísne kritériá na nízkoenergetické domy, bol súčasťou tímu architekt Otto Grossmann. Všetky štyri využívajú solárne kolektory a energiu zo spodnej vody či z hlbinných vrtov a veľkoplošné zasklenie otvára vnútro domov prirodzenému svetlu, oblohe či exteriéru.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé dva domy vyrástli a tretí sa dokončuje v bývalej zeleninovej a ovocnej záhrade. "Celá myšlienka vznikla tak, že sme sa s pár známymi rozhodli postaviť si dom. Povedali sme si, že keď už, tak stavať niečo, čo by za to stálo," hovorí. Samotné domy dokážu oproti tým bežným usporiť päťdesiat až šesťdesiat percent energií. Vyspelý elektronický riadiaci systém nielenže dokáže všetky systémy funkčne zosúladiť, ale je takpovediac čerešňou na špičke torty, ktorá okrem príjemného pohodlia rodiny prináša ďalšie úspory - napríklad sleduje dráhu slnka

a spustí žalúzie v prípade, že by sa miestnosti mohli prehrievať, čím sa šetrí na chladení.

Štyria nominovaní, zvíťazil slovenský

Ocenenie ukážkového iDOMu počas výstavy Integrated Systems of Europe v Amsterdame jeho tvorcovia vnímajú ako významný úspech slovenskej technickej inteligencie

SkryťVypnúť reklamu

a inovátorského prístupu v realizácii moderných technológií budov. Výstava je totiž každoročne najvýznamnejšou prehliadkou najnovších produktov v oblasti integrovaných riešení audiovizuálnych, prezentačných a elektronických systémov. Slovenský iDOM v kategórii stredných rezidenčných projektov obstál v konkurencii troch ďalších nominovaných projektov, z toho dva boli z Veľkej Británie a jeden z Lotyšska. Podľa autora projektu iDOMu Mária Lelovského z BaSys Czech & Slovak ocenenie dokazuje schopnosť slovenských odborníkov na riadiace systémy zrealizovať funkčný projekt na špičkovej európskej technickej úrovni otvorený, samozrejme, pre ďalších záujemcov.

Zostane len pri projektoch?

Náklady na výstavbu nízkoenergetického inteligentného domu sa pohybujú od dvadsať do päťdesiat miliónov korún. Cena závisí od požadovaného komfortu a miery "inteligentnosti", teda aj od toho, aké všetky funkcie chce mať budúci majiteľ pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdu takéto domy vôbec na Slovensku širšie uplatnenie? Architekt Otto Grossmann je v tejto veci optimista. "Po technickej stránke sme všetko zvládli, teraz je čas spustiť ďalšiu výstavbu domov," hovorí. Projekty inteligentných nízkoenergetických domov podľa neho majú aj napriek počiatočnej vysokej investícii šancu na odbyt a zaujímavé môžu byť nielen pre jednotlivcov ale pre developerov, ktorí sa špecializujú na výstavbu nadštandardných rodinných domov.

Čo môže mať na starosti technika

Riadiaci systém v iDOMe dohliada na všetky základné i nadstavbové funkcie, vrátane zábavy a prevádzky vnútorného bazénu. Hlavný riešiteľ pre svoju referenčnú stavbu využil integrovaný systém s centrálnou riadiacou jednotkou Crestron. Zabezpečuje riadenie všetkých technológií a systémov, využívanie informácií zo všetkých dostupných zdrojov, či sledovanie a ovládanie teploty vo všetkých miestnostiach. Výhodou je jednoduché ovládanie pre užívateľa prostredníctvom citlivo zabudovaných alebo prenosných dotykových LCD panelov prípadne tlačidlových nástenných vypínačov. Systém objekt nielen neustále monitoruje, ale dokáže aj odosielať správy napríklad poruchovým službám. Ovládať a nastavovať ho (napríklad kvôli vykurovaniu) možno i diaľkovo aj cez mobilný telefón. Riadiaca jednotka má vlastné zálohovanie napájania pri výpadku elektrického prúdu, aby bola schopná pracovať bez prerušenia.

SkryťVypnúť reklamu

Halka Tytykalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu