a analýzami aktuálneho vývoja môžu byť pomôckou pri riešení dilemy: ak mám peniaze, kúpiť teraz alebo inokedy? A ak teraz, tak čo a kde?
Je to tak - štatistiky nepustia. Tí, ktorí predvlani kúpili byt v Petržalke medziročne získali na cene až tridsať percent. Aspoň toľko z analýzy cien bratislavských bytov, ktorú nájdete v dnešnom vydaní v rubrike Ceny. Slovo zarobili by v tomto ohľade nebolo presné. Väčšina kupujúcich totiž investovala do vlastného bývania
a nie preto, aby kúpený byt o rok predali a mali bezprostredný zisk.
A o aké byty je momentálny záujem? Trh novopostavených bytov pravidelne štvrťročne sleduje spoločnosť Lexxus. Najväčší dopyt sa podľa jej štúdie sústredí na bytové domy, v ktorých nie je viac ako päťdesiat bytov. "Takéto projekty sú väčšinou vypredané ešte pred začatím výstavby alebo počas výkopových prác, a to bez potrieb zabezpečovať výraznejší marketing," uvádza Filip Žoldák zo spomínanej spoločnosti.
Najvýznamnejším faktorom ovplyvňujúcim dopyt po nových bytoch je lokalita výstavby. Najväčší dopyt pretrváva u bytov v Ružinove, kde sa vďaka nemu ceny nových bytov rovnajú cenám starých bytov. K obľúbeným lokalitám patrí Rača, Prievoz a k zaujímavým lokalitám sa na konci uplynulého roka zaradili ulice lemujúce takzvané Petržalské Korzo.
A na dôvažok ešte niekoľko zaujímavých čísiel, ktoré hovoria o tom, že investovať do bývania je stále veľmi populárne. Projekty bytových domov, ktoré developeri dokončili v poslednom štvrťroku 2006 sú takmer obsadené. Voľných zostalo iba približne desať percent bytov. Vysokému záujmu sa tešia aj bytové projekty, ktoré čakala, prípadne v prvom štvrťroku ešte len čaká, kolaudácia. Na prelome rokov v nich zostalo bez majiteľov ani nie tridsať percent bytov.
Otázkou je, koľko na vývoji cien získajú tí, čo ich kúpia. Lexxus dáva slovo do bitky. Neutíchajúci dopyt po novom bývaní v hlavnom meste podľa štúdie udrží zvýšenú aktivitu vo výstavbe bytov
a záujem ďalších domácich i zahraničných developerov o investície v Bratislave. Ročný rast cien spoločnosť očakáva na úrovni inflácie a rastu cien nákladov na výstavbu, maximálne však na úrovni desiatich percent.
Halka Tytykalová