„Keď knižnice dostanú dar, nie vždy majú dôvod na takú radosť, ako v prípade tohto projektu, a myslím to naozaj úprimne,“ povedala Daniela Gondová zo Slovenskej asociácie knižníc počas slávnostného štartu tretieho ročníka projektu Literárnej a kultúrnej agentúry L.C.A. - 100 kníh Tatrabanky. Filantropický akt sa uskutočnil včera predpoludním v knižnici Filozofickej fakulty UK v Bratislave.
Svojou návštevou ju poctil aj prodekan fakulty Jaroslav Šušol či spisovatelia Oliver Bakoš a Kornel Földvári, ktorý sa v týchto dňoch dožíva 75. narodenín.
Čerstvú novinku vydavateľstva – knihu Informačná spoločnosť – predstavil pred študentským publikom jej autor Pavol Rankov, pedagóg fakulty.
Projekt 100 kníh Tatrabanky sa začal pred troma rokmi spoluprácou, ktorej cieľom je podporovať pôvodnú knižnú tvorbu, rozvoj čítania a pomôcť verejným knižniciam s obmedzenými rozpočtami.
Prvé dva roky sa knihy dostali do 68 knižníc v prevažne menších mestách Slovenska - cieľovou skupinou bola stredoškolská mládež. Tretí ročník je zameraný už aj na knižnice v krajských mestách, knižnice univerzít a vysokých škôl, kde sa sústreďuje čitateľský záujem vysokoškolákov.
Peňažná inštitúcia venuje v rámci projektu každej knižnici sto kníh zo spomínaného vydavateľstva. Knižný dar obsahuje diela súčasných slovenských autorov viacerých generácií, od Tomáša Janovica, Pavla Vilikovského, Ruda Slobodu, Dušana Mitanu či Petra Pišťanka až po Romana Olekšáka či Moniku Kompaníkovú.
Tento rok projekt naplní okrúhle číslo dvakrát - sto kníh dostane svoje miesto v ďalších 32 knižniciach na Slovensku. Dokopy tak bude vytvorená sieť 100 knižníc na Slovensku, s ktorými budú organizátori v budúcnosti spolupracovať.
Knižný dar je odovzdávaný vždy v priestoroch knižnice na besede so spisovateľmi. Hlavne v mestách, ktoré sú vzdialenejšie od Bratislavy, sú takéto stretnutia čitateľov s autormi a ich dielami ešte stále vzácne.
Autor: ea