BRATISLAVA. Odborári vyvracajú obavy, ktoré vznikli po zmene zákona o kolektívnom vyjednávaní. Zmena spočívala v tom, že bude možné aj bez súhlasu zamestnávateľa rozšíriť naňho kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Zamestnávateľské zväzy sú proti tomu.
Republiková únia zamestnávateľov tvrdí, že by to pre malých podnikateľov mohlo znamenať aj skončenie ich činnosti. Prejavilo by sa to teda aj na raste nezamestnanosti.
Hlavným účelom rozširovania zmluvy je podľa odborov ochrana zamestnancov a vyrovnanie konkurenčných podmienok firiem. Zmena pritom prichádza v čase, keď je na pracovnom trhu v niektorých oblastiach priemyslu nedostatok kvalifikovaných ľudí. Firmy im teda musia ponúkať okrem platu aj ďalšie zamestnanecké výhody, aby ich získali.
Zamestnávatelia sa obávali aj toho, že bude možné rozšíriť kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na všetkých zamestnávateľov, teda aj na malých živnostníkov. Podľa Konfederácie odborových zväzov to tak však nie je. Tvrdí, že v podniku, na ktorý sa má rozšíriť kolektívna zmluva vyššieho stupňa, musí byť odborová organizácia. Odvoláva sa pritom na zákon o kolektívnom vyjednávaní, ktorý však takéto ustanovenie neobsahuje.
Proti rozšíreniu zmluvy vyššieho stupňa sa však zamestnávateľ nemôže odvolať.
O rozširovaní zmluvy bude rozhodovať Tripartitná komisia na ministerstve práce. V nej budú mať zástupcov odbory, zamestnávateliaministerstvo. Táto komisia však bude len poradným orgánom pre ministerku práce.
Autor: ik