„Má niekto výhrady?“ spýtal sa včera čínsky vyjednávač Wu Da-wej, hostiteľ šesťstranných rozhovorov v Pekingu. Rozhodovalo sa o opatreniach, ktoré povedú k zatvoreniu jadrovej elektrárne v Jongbjone. Práve tam severokórejskí vedci vyrobili materiál na jadrovú nálož, ktorú vyskúšali vlani v októbri. Nie veľmi úspešne, ale svet zostal v šoku.
Prielom
Posledné tri roky Severná Kórea rozhovory o svojom jadrovom programe úplne blokovala, buď odchodmi od rokovacieho stola, alebo nesplniteľnými požiadavkami. Z mŕtveho bodu sa vyjednávači pohli včera - na otázku čínskeho vyjednávača o výhradách nikto nezareagoval. Vzápätí sa diplomati zo Severnej i Južnej Kórey, Číny, Spojených štátov, Ruska, Japonska postavili a aplaudovali.
Severná Kórea uzavrie hlavný jadrový komplex v Jongbjone, zariadenie na premenu plutónia, a všetky zariadenia zapečatí. Do komplexu vpustí inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. To všetko do 60 dní. Za to dostane vykurovacie oleje. Ak sa ukáže, že Pchjongjang dohody napĺňa, dočká sa krajina ešte výraznejšej ekonomickej pomoci.
Opatrný optimizmus
Len opatrnú radosť prejavoval americký vyjednávač Christopher Hill. „Ešte nie sme hotoví.“ Podobne bývalý šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix. „Je to len krok vpred. KĽDR dostane výmenou obrovské množstvo oleja, čo je do istej miery výsledok vydierania, a to nie je nič povzbudivé.“
Severná Kórea v minulosti dohody porušila, odstúpila od zmluvy o nešírení jadrových zbraní, vypovedala z krajiny inšpektorov atómovej agentúry. Podobný dokument už podpísala v roku 1994 s Clintonovou administratívou. Výmenou za energetickú pomoc vtedy sľúbila zastaviť jadrový program. Pokračovala však v utajenom režime na vývoji jadrovej zbrane.
Dohoda detailne stanovuje, ako sa bude preverovať. Jeden z najizolovanejších štátov na svete má však dosť možností zákaz obchádzať. Severokórejská armáda prevŕtala krajinu mnohými tunelmi, kde by program mohol v utajení pokračovať.
Americké ústupky
Ústupky museli spraviť aj Spojené štáty, ktoré ústami svojho prezidenta Severnú Kóreu radia spolu s Iránom a Irakom na „os zla“. Američania majú postupne odstrániť Severnú Kóreu zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus a odvolať aj obchodné sankcie, ktoré uvalili na KĽDR za falšovanie dolárov a pranie špinavých peňazí cez banku na Macau.
Jadrový program KĽDR
OTÁZKY A ODPOVEDE
Kedy začala KĽDR s jadrovým programom?
Od polovice 60. rokov, Moskva a Peking jej vtedy odmietli pomáhať. V roku 1985 sa Severná Kórea pripojila k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ale v januári 2003 od nej odstúpila. O výrobu plutónia potrebného na výrobu jadrovej zbrane sa snaží asi už od polovice 80. rokov.
Kde sú jadrové zariadenia?
Hlavný jadrový komplex sa nachádza v Jongbjonge, asi 100 kilometrov od Pchjongjangu. Pri plnej funkčnosti môže údajne vyrobiť palivo pre jednu bombu ročne.
Ako sa vyostrovala kríza?
KĽDR sa v zmluve s USA z roku 1994 zaviazala zmraziť jadrový program. V nasledujúcich rokoch sa vyhrážala jeho obnovením a podozrievali ju z tajného vývoja jadrových zbraní.
V roku 2003 KĽDR obnovila prevádzku v Jongbjone a vypovedala z krajiny pozorovateľov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Vo februári 2005 Pchjongjang oficiálne oznámil, že má jadrové zbrane. Vlani v októbri KĽDR spravila jadrovú skúšku.
Bol jadrový test úspešný?
Len čiastočne. KĽDR sa podľa čínskych odborníkov snažila odpáliť bombu so silou štyri kilotony, ale dosiahla výbuch iba jednej kilotony.
Koľko má jadrových bômb?
Striedme odhady hovoria o šiestich bombách, ale nevylučujú, že ich môže byť až 13.
Mohla by KĽDR jadrovými zbraňami zaútočiť na inú krajinu?
KĽDR zrejme nemá jadrovú bombu takú malú a ľahkú, aby ju mohla umiestniť na raketu. Kórejská ľudová armáda síce vlastní podľa odhadov viac než 800 balistických striel, ale ich schopnosť zasiahnuť cieľ je neistá.
Ako sa má dohoda napĺňať
Prvá fáza
KĽDR zatvorí jadrový komplex v Jongbjone vrátane reaktora s výkonom päť megawattov a zariadenia na premenu plutónia.
Do jadrového komplexu vpustia inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.
Výmenou dostane 50-tisíc ton ťažkého vykurovacieho oleja alebo hospodársku, potravinovú či inú humanitárnu pomoc.
Po 60 dňoch ministri zahraničia posúdia napĺňanie dohody.
Druhá fáza
Severná Kórea predloží kompletný zoznam jadrových aktivít.
Vyradia všetky jadrové zariadenia, aj reaktory s grafitovým moderátorom a zariadenia na premenu uránu a plutónia.
V prípade splnenia podmienok dostane ďalších 950-tisíc ton ťažkého vykurovacie oleja, alebo ekonomickú či humanitárnu podporu.