BRATISLAVA. V parlamente sa rozpútal nový spor o podobu deklarácie o nezávislosti Kosova. Pokým SNS chce vláde len odporučiť, ako má v tejto otázke postupovať, SDKÚ ju chce na to zaviazať. KDH však tvrdí, že ani jeden návrh vládu na nič nezaväzuje, takže chce rokovať o novej podobe deklarácie. Prezident Ivan Gašparovič si zase myslí, že akékoľvek stanovisko parlamentu ku Kosovu je predčasné.
Dzurinda: Kubiš by mal čušať
Hlava štátu sa včera o Kosove rozprávala s predstaviteľmi všetkých opozičných strán a HZDS. Pôvodne mal prísť aj líder SNS Ján Slota, ten sa však ospravedlnil. S premiérom Ficom už prezident rokoval po jeho návrate z Číny.
Gašparovič zopakoval, že so samostatnosťou Kosova musí súhlasiť aj Srbsko. „Nebolo by však šťastné, keby sme prijali deklaráciu skôr, ako sa uskutočnia všetky rokovania medzi zúčastnenými stranami,“ povedal prezident.
SDKÚ a SNS medzitým predložili do parlamentu vlastné návrhy deklarácie. Pokým SDKÚ nemá problém rokovať o spoločnom postoji, SNS to odmieta. „Deklarácia SNS je vyjadrením názoru slovenského parlamentu, návrh SDKÚ smeruje k zaviazaniu vlády,“ tvrdí poslanec SNS Rafael Rafaj. SNS pri návrhu zohľadnila aj pripomienky Smeru, ktorý ešte žiada jeho prerokovanie v zahraničnom výbore parlamentu.
KDH sa naopak domnieva, že ani návrh SDKÚ vládu na nič nezaväzuje. „Nemáme problém podporiť to, no v tejto podobe by mal len silu obyčajného uznesenia parlamentu,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Pod návrhom SDKÚ sú totiž podpísaní len piati, a nie 30 poslanci, ako to vyžaduje ústavný zákon o spolupráci vlády a parlamentu v otázkach Európskej únie.
„Nechali sme tam 25 voľných miest, aby sa mohli pripojiť poslanci zo všetkých parlamentných strán,“ reagoval Dzurinda. Ten zároveň ostro napadol ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, ktorý naznačil, že návrh SDKÚ je kontraproduktívny. „Minister sa mal hanbiť, čušať a odstúpiť.“
Mimoriadna schôdza
Postoje HZDS a SMK zostali aj po stretnutí s prezidentom nezmenené. Mečiarova strana naďalej trvá na takom štatúte Kosova, s ktorým bude súhlasiť aj Srbsko.
Odlišný názor má len SMK. Podporujeme Ahtisaariho plán, na ktorého konci môže byť samostatné Kosovo. Nebolo by dobré, keby prijal parlament rozhodnutie, ktoré môže byť kontraproduktívne, povedal šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos.