Výsledky turkménskych prezidentských volieb, ktoré sa konali v nedeľu, ešte oficiálne nevyhlásili. Berdymuhammedanov však už včera prikázal zabezpečiť občanom Turkménska dostatok chleba, ktorého má ázijská plynárenská veľmoc v posledných rokoch tragický nedostatok.
Opatrné zmeny
Berdymuhammedanov bol už pred voľbami dočasne poverený riadením krajiny a je jedným zo šiestich kandidátov na prezidenta. Voľby obrancovia ľudských práv, medzinárodné organizácie ani turkménska opozícia nepokladajú za slobodné. Zúčastnilo sa na nich 99 percent voličov a oficiálne výsledky by mali oznámiť dnes.
Hlavné charakteristiky nového prezidenta sú „oddanosť ideám svojho zosnulého predchodcu Saparmurata Nijazova“ a poslušnosť. Mocenské a podnikateľské kruhy, ktoré si chcú po smrti veľkého Turkmenbašiho uchovať vplyv predovšetkým v plynárenskom odvetví, potrebujú prezidenta, ktorý sa nepokúsi o zmeny a reformy. Drobné krôčiky k slobode už Berdymuhammedanov spravil. Doteraz tvrdo obmedzený prístup na internet sa začína uvoľňovať. Namiesto jedinej internetovej kaviarne „Matrica“ v turkménskej metropole Ašchabad budú odteraz v prevádzke tri.
V súčasnosti má k svetovej sieti prístup len jedno percento Turkménov a aj tak je veľa prístupov zablokovaných. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc bolo Turkménsko vlani zaradené medzi 13 krajín - nepriateľov internetu. Teraz by sa táto situácia mohla aspoň čiastočne zmeniť. V blízkej budúcnosti sa možno začnú rušiť ďalšie absurdné príkazy zosnulého diktátora Saparmurata Nijazova, ktorý bol v Turkménsku pri moci 20 rokov. Napríklad zákaz zlatých zubov, zákaz baletu či playbacku. Zásadné zmeny smerom k demokracii a dodržiavaniu ľudských práv, ako je prepustenie všetkých politických väzňov či účasť opozície rozprášenej po celom svete na politickom živote krajiny, zatiaľ nie sú na obzore. V hre je podľa analytikov predovšetkým prístup k obrovskému nerastnému bohatstvu - Turkménsko má jedny z najväčších zásob zemného plynu na svete.
Záujem Ruska a USA
Z tohto dôvodu prejavujú o stredoázijskú doteraz izolovanú krajinu eminentný záujem Spojené štáty a Rusko. Bývalé sovietske Turkménsko je k Rusku zatiaľ „prikované“ plynovodmi, ktoré sú jedinou možnosťou exportovať plyn. Aj keď sa o stavbe ďalších plynovodov vedúcich mimo ruského územia, napríklad na juh do Afganistanu, Pakistanu a Indie, uvažuje, zatiaľ je severná cesta pre Ašchabad jediná možná.
Autor: Agentúra Epicentrum