Predstavitelia americkej armády na utajenej tlačovke v Bagdade cez víkend predložili novinárom dôkazy, že Irán poskytuje zbrane irackým povstalcom. Američania už dlhšie tvrdia, že Teherán sa podieľa na sektárskom násilí v Iraku.
Nepresvedčivé dôkazy
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád to popiera. V rozhovore pre americkú televíziu ABC povedal, že „nejaké papiere nič nedokazujú“ a on je proti akémukoľvek konfliktu v Iraku.
Dôkazy, ktoré predložil Pentagon, skepticky hodnotia aj americkí novinári, odborná verejnosť i demokrati v Kongrese. „Sú málo presvedčivé,“ píše The New York Times. Predstavitelia armády ukázali novinárom digitálne fotografie zbraní použitých pri útokoch v Iraku proti americkým vojakom, najmä výbušnín nastražených pri cestách. Sériové čísla či nápisy v jazyku farsí dokazujú, že sú z iránskych zbrojoviek.
Je to dosť na to, aby mohli Američania ukázať prstom na iránsky režim? O dôkazoch hovorili anonymní predstavitelia armády, upozorňuje New York Times. Z dôkazov priamo nevyplýva, či sa na územie Iraku dostali cez Irán s požehnaním Ahmadínedžáda.
Washington tvrdí, že dodávky zbraní zabezpečuje iránska revolučná garda, ktorá za pašovanie zbraní do Iraku platí Iračanom.
„Nečakajme, že sa Condoleeza Riceová teraz ukáže pred OSN so zrnitými satelitnými fotografiami a odpočúvanými telefonátmi. Potrebuje niečo oveľa presvedčivejšie,“ napísal na blogu magazínu Time bývalý dôstojník CIA Robert Baer s narážkou na tlačovku jej predchodcu Colina Powella, ktorý na pôde OSN obhajoval útok na Irak. Jeho dôkazy o zbraniach hromadného ničenia v Iraku sa ukázali ako falošné.
Nepresvedčivosť dôkazov však nič nemení na tom, že Irán svoj vplyv v rozbúrenom Iraku posilňuje. „V Teheráne je verejným tajomstvom, že Irán buduje tichú sieť svojho vplyvu v Iraku, ktorú môže používať na šírenie konfliktu v krajine, aby skomplikoval americké pôsobenie,“ napísal korešpondent Los Angeles Times v Teheráne. „Irán nechce, aby Spojené štáty v Iraku zvíťazili,“ povedal pre Los Angeles Times iránsky politológ Násir Haidan. Teheránsky novinár Musaíb Naimi zasa tvrdí, že „Američania sa snažia s niekým podeliť o prehru, lebo prehrávajú veľmi výrazne“.
Irán tiež podporuje libanonské hnutie Hizballáh, ktoré vlani rozpútalo vojnu s Izraelom. Hizballáh dokázal napríklad vážne poškodiť aj izraelskú vojnovú loď – pravdepodobne s pomocou iránskej výzbroje. Pomoc pre Hizballáh zahŕňa peniaze, zbrane aj výcvik.
Hrozí vojnový konflikt?
Víkendové odhalenie Pentagonu prichádza v čase, keď sa špekuluje o možnom americkom útoku na Irán. Západ sa obáva jeho jadrového programu, ktorý môže byť zásterkou na výrobu atómovej zbrane.
Podľa čerstvej správy expertov Európskej únie bude mať Irán už v blízkom čase dostatok obohateného uránu na výrobu jadrovej zbrane.
Americký prezident George Bush opakovane vyhlásil, že útok na Irán nechystá. Pentagon musí mať v zálohe pripravenú aj takúto možnosť – ako krajné riešenie. Poučení neúspechmi v Iraku by sa Američania zrejme spoliehali len na letecké nálety. Denník Guardian odhaduje, že útok pripadá do úvahy na jar budúceho roku, tesne pred vypršaním prezidentského mandátu Georgea Busha.