BRATISLAVA. Počas nasledujúcich piatich rokov sa do krajín strednej a východnej Európy presunie výroba automobilov v hodnote 6 miliárd dolárov. Vyplýva to zo správy poradenskej a audítorskej firmy PricewaterhouseCoopers. Podľa tejto správy nie je premiestňovanie produkcie do iných regiónov jednoduché a nie je ani vždy tou najlepšou voľbou. Podľa PricewaterhouseCoopers je jedným z negatív presunu výroby na východ nižšia produktivita práce, najmä keď výroba v závode len začína. (sita)
Únia posunula plán zvýšenia dane na naftu
BRUSEL. Plány Európskej komisie na zvýšenie minimálnej spotrebnej dane na naftu od roku 2012 sa zdržia pre opozíciu vo vnútri Európskej únie. Účelom plánu je obmedzenie turizmu s cieľom tankovať lacnejšie a zároveň zníženie znečistenia životného prostredia. Ak by plán prijalo všetkých 27 členských štátov, spôsobilo by to okamžitý nárast cien nafty o pätinu v 19 z nich. Odporcovia tvrdia, že bola európska ekonomika konkurencieschopná, spotrebné dane na palivá by sa mali znižovať. (sita)
IEA zvýšila odhad dopytu po rope
LONDÝN. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) včera zvýšila odhad tohtoročného svetového dopytu po rope. Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) odkázala, že akékoľvek ďalšie obmedzenie ťažby by výrazne sprísnilo podmienky na trhu.
Svetový dopyt po rope v tomto roku by mal narásť o 1,55 milióna
barelov denne. (sita)
USA mali rekordný schodok v obchode
WASHINGTON. Schodok zahraničnej obchodnej bilancie USA dosiahol vlani rekordných 763,6 miliardy dolárov (asi 20 biliónov korún). Podľa amerického ministerstva obchodu sa obchodný deficit vlani v porovnaní s rokom 2005 zvýšil o 6,5 percenta.
Príčinou bol rast cien ropy a fakt, že Američania v poslednom mesiaci uplynulého roka doviezli rekordný objem spotrebného tovaru, automobilov a autodielcov.