BRATISLAVA. Privatizácia niektorých strategických firiem možno skončí na Ústavnom súde, povedal včera premiér Robert Fico. Naznačil, že vláda sa tak chce dostať ku kontrole nad energetickými firmami, ako sú napríklad SPP, energetické distribučné spoločnosti či Transpetrol.
Štát má v spomínaných firmách väčšinu, ale podľa zmlúv sú pod manažérskou kontrolou zahraničných investorov. Taký bol i pôvodný cieľ privatizácie.
„Môžu napadnúť zákon, ktorý takto umožnil privatizovať, avšak rozhodnutie Ústavného súdu bude platiť iba do budúcnosti a nemôže sa dotknúť starších privatizačných rozhodnutí,“ povedal právnik Tomáš Kamenec. Samotné privatizačné zmluvy podľa neho vláda na Ústavnom súde napadnúť nemôže. „Nemá právo rozhodovať o zmluvách a ich platnosti, to je úloha všeobecných súdov.“
Za výmeny ľudí v orgánoch SPP sú podľa premiéra Roberta Fica zodpovedné politické strany, ktoré ich tam nominovali. „Pokiaľ by títo ľudia nereprezentovali záujmy, ktoré od nich očakáva ministerstvo hospodárstva a vláda, budú vymenení,“ povedal premiér. Hospodárske noviny v pondelok poukázali na to, že noví zástupcovia štátu v SPP sú blízki lobistickým skupinám z čias Mečiarovej divokej privatizácie. Napríklad nový podpredseda predstavenstva plynární Anton Novák bol členom predstavenstva firmy Interhouse Košice, ktorá patrí Rezešovcom.
„SPP rešpektuje rozhodnutie slovenského akcionára a od nových členov orgánov spoločností očakáva profesionálnu spoluprácu,“ povedala hovorkyňa plynárov Dana Kršáková.
Premiér Fico včera ocenil ministra hospodárstva Jahnátka za prijatú novelu o regulácii v sieťových odvetviach. „Priestor na špekulácie sme znížili na minimum. Doteraz cenové rozhodnutia neboli vždy objektívne,“ povedal Fico. Veľakrát podľa neho došlo k zvýšeniu ceny plynu a elektriny, „hoci na to už neexistovali reálne dôvody“. Premiér tvrdí, že jeho vláda hrá aktívnu politiku v oblasti cien energií. „Chceme v tom pokračovať naďalej.“ Povedal, že kabinet chce, aby sa ceny objektivizovali bez toho, aby bol niekto poškodený.
„Dôraz na reguláciu kladieme aj pre významnú ambíciu zaviesť euro v roku 2009,“ povedal premiér. (ľja)