Červenú teroristku čaká sloboda

Prominentná členka Frakcie červenej armády, ktorá v 70. rokoch terorizovala Spolkovú republiku Nemecko, sa koncom marca dostane na slobodu.

O milosť žiada aj ďalší člen skupiny Christian Klar, ktorý sa s Brigitte Mohnhauptovou podieľal na vraždách nemeckých prominentov.O milosť žiada aj ďalší člen skupiny Christian Klar, ktorý sa s Brigitte Mohnhauptovou podieľal na vraždách nemeckých prominentov. (Zdroj: SITA/AP)

September 1977. Mladá a celkom sympatická dievčina s komplicmi zastaví v Kolíne limuzínu šéfa Zväzu nemeckých zamestnávateľov. Osobných strážcov zastrelia a Hannsa Schleyera (na obrázku dole) šesť týždňov väznia. Potom aj jeho popravia. Nemecko je v šoku.

Aj túto vraždu má na svedomí Brigitte Mohnhauptová, ktorá si v bavorskom väzení odpykala už 24 rokov.

Za zorganizovanie deviatich vrážd nemeckých prominentov ju v polovici 80. rokov odsúdili na doživotie. Osobne zastrelila riaditeľa Dresdner Bank.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nočná mora Nemecka

Dnes už 57-ročnú Mohnhauptovú označovali pred štvrťstoročím za najnebezpečnejšiu ženu v Nemecku. Pochádza z bohatšej, ale rozvedenej rodiny a študovala filozofiu. Vo Frakcii červenej armády (RAF) sa rýchlo presadila a bola hlavným ťahúňom druhej generácie. Extrémne ľavicová skupina je zodpovedná za bombové útoky, únosy a vraždy v západnom Nemecku. Zameriavali sa na „kapitalistickú elitu“ a pohlávarov z Tretej ríše, ktorí zostali na výslní. V časoch ich najväčšej slávy začiatkom 70. rokov s nimi sympatizovala takmer štvrtina mladých Nemcov.

Mohnhauptová vo väzení požiadala o milosť. Jej žiadosť podporil aj prokurátor, podľa ktorého „už nepredstavuje pre spoločnosť nebezpečenstvo“.

Koncom marca ju podmienečne prepustia, o čom včera rozhodol hlavný súd v Stuttgarte. „Súd nevidí žiadny náznak, že predstavuje ďalej nabezpečenstvo. Podmienečné prepustenie je oprávnené z hľadiska verejnej bezpečnosti,“ povedala hovorkyňa Josefine Köblitzová.

SkryťVypnúť reklamu

Príbuzní obetí sú pobúrení. Tvrdia, že teroristka nikdy ne­­­­­­o­ľu­tovala svoje činy. „Títo ľudia si nezaslúžia žiadne zľutovanie. Nepustite vrahov môjho manžela,“ vyzývala Waltrude Schleye­rová (90) v denníku Bild. Jej manžela, šéfa Zväzu zamestnávateľov, si radikáli z RAF vybrali pre jeho nacistickú minulosť, keď pôsobil aj na území Protektorátu Čechy a Morava.

Normálni kriminálnici?

Prominentní politici a sudcovia tvrdia, že členovia frakcie si už odsedeli dosť. „Malo by sa s nimi zaobchádzať ako s normálnymi kriminálnikmi,“ povedal bývalý minister spravodlivosti Hans-Jochen Vogel v nemeckom rádiu.

RAF vznikla v máji 1970. Najkrvavejšie atentáty uskutočnila koncom 70. a začiatkom 80. rokoch, na svedomí má 34 ľudí vrátane federálneho generálneho prokurátora Siegfrieda Bubacka. Za mrežami sú ešte traja ďalší členovia skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

S Mohnhauptovou požiadal o milosť aj Christian Klar, ktorý svoje činy oľutoval. „Samozrejme, musím akceptovať svoju vinu. Rozumiem pocitom obetí a ľutujem, že trpeli,“ napísal Klar v roku 2003 vtedajšiemu prezidentovi Johannesovi Rauovi v dokumente, ktorý citoval magazín Spiegel.

Súčasný nemecký prezident Horst Köhler teraz zvažuje, či ho amnestuje.

Fotografia vyčerpaného šéfa nemeckých zamestnávateľov s textom „väzeň 31 dní“ šokovala Nemecko. Na stene je symbol RAF - hviezda a puška. O pár dní ho zastrelili. FOTO – SITA/AP

O čo išlo RAF? bojovala proti kapitalizmu a americkému imperializmu sformovala sa v roku 1970 medzi mladými ľuďmi, ktorí odmietali vojnu vo Vietname sympatizovala s nimi štvrtina mladých západných Nemcov prvá generácia členov okolo Baadera a Meinhofovej spáchala vo väzení samovraždu druhá generácia okolo Pohla a Mohnhauptovej si odpykáva doživotné tresty na svedomí majú viac ako 30 nemeckých prominentov činnosť skončila v roku 1998

SkryťVypnúť reklamu

Medzi ich obete patril aj generálny prokurátor, ktorého zabili v Karlsruhe . FOTO – SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 711
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 095
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 028
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 008
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 812
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu