BRATISLAVA. Koaličné strany stále porušujú svoj prísľub, že chcú stabilizovať právny poriadok.
Naďalej predkladajú na parlamentné schôdze tzv. nepriame novely - keď menia zákony paragrafmi v úplne iných zákonoch, ktoré spravidla s témou nemajú nič spoločné.
Právni experti upozorňujú, že takéto úpravy zneprehľadňujú právny poriadok, čím kvalita zákonodarstva výrazne trpí. Je známou vecou, že zistiť, aké znenie zákona je práve aktuálne, majú problémy napríklad aj sudcovia. Opozícia koaličným stranám pripomína, že robia presne to, čo v minulosti kritizovali.
Koaliční poslanci priznávajú, že nepriame novely nie sú dobré. Jozef Halecký z HZDS očakáva, že v budúcnosti sa budú vyskytovať menej.
Sľúbil to aj podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru, podľa ktorého sa bude koalícia snažiť nepriame novely obmedziť.
Podobné prísľuby však dávala koalícia už po decembrovej schôdzi. Vtedy hovorila, že sú nevyhnutné, lebo potrebuje narýchlo meniť niektoré normy. V januári sa objavili najmenej tri ďalšie nepriame zmeny.
V decembri za nepriamu novelu kritizovali najmä Janu Laššákovú zo Smeru. Dnes hovorí, že na skvalitnení legislatívneho procesu by sa mali dohodnúť predsedovia koaličných strán. Pripúšťa, že aj potom bude ťažké zamedziť iniciatívy niektorých poslancov.
Aj v predchádzajúcom období boli nepriame novely časté. Najznámejší je príklad, keď poslanci menili zákon o premávke na pozemných komunikáciách cez zákon o horskej službe.
Príkladom, že nová koalícia zmenu nepriniesla, je podľa Gábora Gála z SMK regulačný zákon, ktorým sa mal nepriamo meniť ústavný zákon o konflikte záujmov, a to časť o postavení členov regulačnej rady.
„Obyčajným zákonom ideme meniť ústavný zákon. To je nehorázne, to sme tu ešte nemali.“ Pozastavil sa nad tým, ako je vôbec možné, že zákon bez úpravy sporného ustanovenia prešiel pripomienkovaním, legislatívnou radou vlády i vládou až do parlamentu. Až tam poslanci rozpor odstránili.
Kritizované nepriame novely
koalícia presadila cez zákon o starobnom dôchodkovom sporení, že Radu riaditeľov Slovenskej poisťovne vymenil riaditeľ vymenovaný vládou
návrh regulačného zákona pôvodne zasahoval aj do ústavného zákona o konflikte záujmov, ustanovenie nakoniec upravili
cez zákon o tripartite sa menil kompetenčný zákon, uzákonili sa neverejné rokovania vlády
Edita Angyalová zo Smeru chcela upraviť infozákon cez zákon o reklame, napokon návrh stiahla
cez zákon o reklame poslanci nepriamo novelizovali zákon o verejnom obstarávaní
cez zákon o tripartite sa zmenil zákon o kolektívnom vyjednávaní