Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
ZO ZÁVEREČNÝCH ŠTYROCH DISCIPLÍN MS V BIATLONE VYHRALI TRI, ŠTAFETU IM VYFÚKLI RUSI

Nemci predviedli zdrvujúci finiš

V pretekoch s hromadným štartom žien nepustilo Nemecko na stupne víťazov nikoho, v rovnakej súťaži mužov bralo zlato a striebro. Naše štafety dobehli zhodne pätnáste.

Nemec Michael Greis si vychutnáva posledné metre v pretekoch s hromadným štartom. Po zlato si došiel s bavorskou vlajkou, ktorej dal prednosť pred nemeckou.Nemec Michael Greis si vychutnáva posledné metre v pretekoch s hromadným štartom. Po zlato si došiel s bavorskou vlajkou, ktorej dal prednosť pred nemeckou. (Zdroj: TASR/AFP)

ANTERSELVA. Sedem medailí z ôsmich možných získali počas záverečného víkendu svetového šampionátu v Anterselve biatlonisti Nemecka.

Preteky s hromadným štartom žien vyhrala Andrea Henkelová pred Martinou Glagowovou a Kati Wilhelmovou, v rovnakej súťaži mužov bol najrýchlejší trojnásobný olympijský víťaz z Turína Michael Greis pred Andreasom Birnbacherom. Bronz „pustili“ Nemci Francúzovi Raphaelovi Poiréemu, víťaz šprintu a stíhačky Nór Ole Einar Björndalen po štyroch trest­ných okruhoch dobehol až štvrtý. Tri čerstvé medailistky zo soboty vyhrali spolu s Magdalenou Neunerovou takisto aj štafetu.

Triasol sa 20 minút

Totálny nemecký triumf prekazili len biatlonistky Ruska. Najmä vďaka neuveriteľnej streľbe, keď na trafenie 40 terčov potrebovali len 41 nábojov. Strieborní Nóri ich spotrebovali 52, bronzoví Nemci 55. „Dobehol som taký hotový, že som sa v cieli triasol dvadsať minút,“ priznal sa Ivan Čerezov, ktorý ruskú štafetu rozbiehal. Kruglova hnala do cieľa aj esemeska od olympijskej víťazky z Turína krasokorčuliarky Tatiany Navkovovej. „Ani som nevedel, že má moje číslo,“ prezradil po pretekoch.

Henkelovej dvojitá radosť

Pre Andreu Henkelovú malo sobotňajšie zlato dvojnásobnú cenu. „Definitívne som ním zlomila chorobu, ktorá ma dlho trápila. V priebehu pretekov to na víťazstvo nevyzeralo, no záver patril mne,“ tešila sa 29-ročná vojačka z Grossbreitenbachu.

„Rovnakú radosť som mala aj zo štafety. Vždy sme boli najväčšie favoritky, no nedajbože vyhrať,“ dodala.

Slovensko dvakrát pätnáste

Slovenky snívali v štafete o prvej šestke, no po troch trestných okruhoch skončili až pätnáste, rovnako ako o deň skôr muži. Martina Halinárová sa s MS lúčila 24. miestom v mass pretekoch, keď musela bežať štyri trestné okruhy, čiže 600 metrov navyše.

Fakty MS

Muži - štafeta na 4x7,5 km: 1. Rusko (Čerezov, Čudov, Jarošenko, Kruglov) 1:14:36,1 (0 tr. okr.+1 dobíjanie), 2. Nórsko (Hanevold, Berger, Andresen,

Björndalen) +1:00,5 (1+11), 3. Nemecko (Gross, Rösch, Fischer, Greis) 1:32,5 (2+13), 4. Taliansko 2:05,3 (0+7), 5. Česko 2:16,7 (1+8), 6. Rakúsko 2:22,0

(0+6) , ...15. Slovensko (Marek Matiaško, Hurajt, Šimočko, Miroslav Matiaško) 5:07,6 (2+8).

Preteky s hromadným štartom na 15 km: 1. Greis (Nem.) 37:52,1 min (2 trestné okruhy), 2. Birnbacher (Nem.) ľ+15,4 s (0), 3. Poirée (Fr.) +28,1 (1).

Ženy - štafeta na 4x6 km: 1. Nemecko (Glagowová, Henkelová, Neunerová, Wilhelmová) 1:14:19,1 (0 trestných okruhov + 7 dobíjaní), 2. Francúzsko (Baverelová-Robertová, Perettová, Becaertová, Baillyová) +1:07,8 (1+7), 3. Nórsko (Bergerová, Flatlandová, Mörkveová, Grubbenová) +1:29,7 (1+6), 4. Slovinsko +1:52,7 (0+7), 5. Bielorusko +1:58,1 (1+10), 6. Čína +2:01,0 (0+9), .. 15. Slovensko (Halinárová, Gereková, Mihoková, Kalinová) +8:50,7 (3+20).

Preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Henkelová (Nem.) 37:13,1 min (2 trestné okruhy), 2. Glagowová (Nem.) +4,6 s (1), 3. Wilhelmová (Nem.) +10,6 (2)... 24. Halinárová (SR) +4:04,1 (4).