Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKÍ HOKEJISTI DRUHÍ PO PREHRÁCH SO ŠVAJČIARSKOM I S NEMECKOM

Škoda Cup sme neobhájili

Nemcom sme podľahli po samostatných nájazdoch.

Nemec Martin Ancicka (vľavo) sa zráža s Romanom Kukumbergom. V záverečnom stretnutí Škoda Cupu prehrali hokejisti Slovenska s Nemeckom po samostatných nájazdoch.Nemec Martin Ancicka (vľavo) sa zráža s Romanom Kukumbergom. V záverečnom stretnutí Škoda Cupu prehrali hokejisti Slovenska s Nemeckom po samostatných nájazdoch. (Zdroj: SITA/AP)

BAZILEJ. Škoda Cup prvýkrát získali švajčiarski hokejisti, ktorí vyhrali všetky tri zápasy a sú bohatší o prémiu 20-tisíc švajčiarskych frankov. O prvenstve sa nečakane rozhodovalo až v poslednom súboji Švajčiarsko - Rakúsko (3:1). Slováci neobhájili víťazstvá v turnaji z ročníkov 2003 a 2004. V sobotu prehrali so Švajčiarmi 2:3. Po včerajšej prehre s Nemeckom 2:3 po samostatných nájazdoch si pripísali aspoň bod a vďaka nemu skončili druhí (15-tisíc CHF). O rok sa hrá v Bazileji o Škoda Cup v rovnakom zložení.

Sobota

Sľubovaná odplata za 0:2 z decembrového Loto Cupu v Bratislave sa v Bazileji nekonala. V kľúčovom zápase Škoda Cupu sme pykali za to, čoho sa tréneri i hráči vo vyhláse­niach najviac vystríhali. Nedostať prvý gól, nedať sa zbytočne vylučovať a zlepšiť dôraz v koncovke.

V našom tíme namiesto zraneného obrancu Martina Štrbáka a útočníka Tomáša Surového, ktorí z Bazileja odcestovali predčasne, nastúpil nitriansky obranca Ivan Švarný a útočník Zürichu Milan Bartovič.

V poloprázdnej St. Jakobs aréne sa tešili domáci už v druhej minúte. Pri vylúčení Švarného zle trafil puk Lemm, ktorý však zblízka podivnou rotáciou doplachtil za Šimonoviča.

Švajčiari stiahli svoju obrannú pavučinu. Pretrhol ju Melichárek v 13. minúte, ktorý po Šterbákovej prihrávke zvládol samostaný nájazd od modrej.

V 27. min prišiel kritický okamih. Hlinka zbytočne razantne dohrával súboj v rohu klziska, z ktorého nehrozilo bezpostredné nebezpečenstvo a k dvojminútovému trestu mu rozhodca pridal osobných desať za narazenie zozadu. Ruthemann presilovku využil a súper bol znovu vo svojom živle - viedol. Po skončení našej presilovky pustil v 37. min rozhodca Sannitza z trestnej lavice do ofsajdu a jeho prihrávku zblízka tečoval do bránky Della Rossa.

V druhej tretine náš brankár zlikvidoval dve tutovky, na druhej strane sa strelecky nepresadili Babka, Petrovický, Čiernik nastrelil žrď.

V poslednej tretine naši skúšali všetko možné, ale desať rokov budovaný systém trénera Kruegera odolával. Milov gól od modrej prišiel neskoro. V chvíľkovej hre bez brankára sme sa do šance nedostali.

Švajčiarsko – Slovensko 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Góly: 4. Lemm (DiPietro, Camchel), 27. Ruthemann (Wichser),37. Della Rossa (Sannitz) - 13. Melichárek (Šterbák), 58. Milo (M. Hlinka). Pred 2670 divákmi rozhodoval Schutz (Nem.), vylúčení: 6:5, M. Hlinka 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0,

ŠVAJČIARSKO: Bührer - Jobin, Forster, Seger, Steinegger, Von Gunten,Bezina, Ngoy, Hirschi - Paterlini, Ambühl, Rüthemann - Reichert, Wirz, Lemm - DiPietro, Sannitz, Camichel - Della Rossa, Monnet, Wichser.

SLOVENSKO: Šimonovič - Babka, Starosta, Milo, Vydarený, Homer, Švarný, Šterbák, Stehlík - Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský, Skladaný - Čiernik, M. Hlinka, Somík - Hudec, R. Školiak, Bartovič - Melichárek, Kukumberg, R.Tomas.

Ralph Krueger, Švajčiarsko: „Keď zahráme vždy tak ako proti Slovákom, budem spokojný. Hrali sme zodpovedne vzadu a nebezpečne vpredu. Aj náš súper odohral dobrý zápas. Diváci mohli byť spokojní.“

Július Šupler, Slovensko: „Kvalitný zápas, v ktorom viacerí naši hráči podali výborné výkony, hoci hrali so sebazaprením. Treba si vážiť, že sa veľmi snažili zvrátiť výsledok v poslednej tretine. Nemali sme však šťastie. Naše šance sme nedotiahli, súper svoje premenil. Dal šťastný prvý gól a najmä využil presilovky, čo rozhodlo.“

Druhý zápas: Rakúsko - Nemecko 6:4 (2:1, 2:1, 2:2).

Nedeľa

Nemecká nátura neznáša tri prehry za sebou. Presvedčili sa o tom slovenskí hokejisti, hoci ešte necelých šesť minút pred koncom riadneho času viedli 2:1. Po bezgólovom predĺžení dostal zo samostatných nájazdov brankár Šimonovič tri rozpačité góly, z našich trafili iba Melichárek a Skladaný.

Nemci od začiatku bránili s piatimi hráčmi, napriek tomu sa zverencom trénera Šuplera prvýkrát na turnaji podarilo dosať do vedenia v zápase. Do gólu Róberta Petrovického dorážkou z presilovky v 21. min sa viac vylučovalo, ako hralo. O tri minúty mali Nemci početnú výhodu dvoch hráčov, na strelu Badera od modrej Šimonovič nemal šancu. Na začiatku poslednej tretiny Hlinka ideálne nahral Somíkovi puk do prázdnej bránky tiež v presilovke a znovu sme viedli.

Sériu ďalších šancí sme však nevyužili a urazená šťastena nás vytrestala v 54. min. Nevinná strela A. Bartu z ťažkého uhla prekvapila Šimonoviča. A ukázalo sa, že aj psychicky nalomila. V samostatných nájazdoch sa mu lepila na betóny smola.

Július Šupler, tréner Slovenska: „Sobotňajší zápas so Švajčiarskom nás stál dosť síl, proti Nemcom sme sa nedostávali do vyložených príležitostí. Nemecká obrana bola kvalitne prehustená, navyše za stavu 2:1 sme urobili hrubú chybu, čo by sa nemalo stávať. V predĺžení to bolo vyrovnané a nájazdy sú vec šťastia. Súperovým strelcom dvakrát skĺzol puk z hokejky a aj tak trafili.“

Slovensko - Nemecko 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1), góly: 21. Róbert Petrovický (Čiernik, Babka), 42. Somík (M. Hlinka) - 24. Bader (Ancicka, Kreutzer), 54. A. Barta. Pred 485 divákmi rozhodoval Mandioni (Švajč.), vylúčení: 9:11, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0

SLOVENSKO: Šimonovič - Babka, Starosta, Milo, Vydarený, Homér, Švarný, Šterbák, Stehlík - Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský, Skladaný - Čiernik, M. Hlinka, Somík - Hudec, R. Školiak, Bartovič - Melichárek, Kukumberg, Tomas.

NEMECKO: Jonas - Kuttstorfer, Bakos, Renz, Ancicka, Petermann, Bader, Kink, Furchner - Kreutzer, A. Barta, Arendt - Tripp, B. Barta, Seidenberg - Wolf, Ullmann, Lewandowski - Gogulla, Fical, Polaczek.

Švajčiarsko - Rakúsko 3:1 (0:1, 1:0, 0:2)