To dieťa je už „veľké“
Aspekt, Bratislava 2007, preklad Jana Cviková
„Keď budem veľká, stanem sa dieťaťom,“ hovorí jedna z postáv knihy Aglaje Veteranyi Prečo nie som anjel!, vnímajúca svet cez údiv dieťaťa. Ibaže to dieťa je už „veľké“. Úsporne a bezohľadne vyslovuje tragiku (i komiku) života, no najmä jeho dožívania a smrti. Krátke prózy sú pozostalosťou autorky, ktorá už ďalšie texty nenapíše. Toto je jej tretia a posledná knižka, v slovenčine vyšli aj obe predošlé – Prečo sa dieťa varí v kaši a Polica posledných vydýchnutí.
Dve možnosti agenta Mossadu
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2007
V knihe Daniela Silvu Posol smrti má legendárny agent Mossadu po incidente na stanici v Paríži dve možnosti: buď do konca života neopustí Izrael, alebo prijme funkciu, po ktorej netúži. Jeho dilemu vyrieši smrť arabského profesora v Londýne súvisiaca s plánovaným útokom na symbol kresťanstva Vatikán. Stopy vedú k bývalému dôstojníkovi spravodajskej služby a k rozprávkovo bohatému vášnivému zberateľovi umeleckých diel. Keďže Američania z ekonomicko-politických dôvodov nemôžu zasiahnuť, Allon dostáva tretiu možnosť a podujíma sa na vysoko riskantnú úlohu.
Gróf z Théb a malý Amadeus
Ikar, Bratislava 2007, preklad Zora Sadloňová
Hrdinom knhy Christiana Jacqa Mozart 1 – Veľký mág je zázračné dieťa Wolfgang Amadeus. Jeho hru obdivovala Mária Terézia i šľachta na najvýznamnejších dvoroch Európy. Málokto však tušil, že po každom koncertnom turné sa Mozart spolu so svojou rodinou musel vrátiť do Salzburgu, do služieb arcibiskupa. Synova vyčerpanosť, choroba a obavy zo straty úspechu trápili hlavne jeho otca Leopolda. V prvej časti románu mladého génia sprevádzal a podporoval ešte jeden muž - Tahmos, gróf z Théb, ktorý prišiel z Horného Egypta, aby na cestách dohliadal na svojho chránenca.
Magorove verše z väzenia
Torst, Praha 2007
Pre veľký záujem pripravil Torst samostatné vydanie knihy Ivana M. Jirousa Magorovy labutí písně – jednej z najvýznamnejších českých básnických zbierok druhej polovice 20. storočia. Dnes už klasické a v mnohých prípadoch zľudovené verše napísané v 80. rokoch Jirousom vo väzniciach v Litoměřiciach, Ostrove a Valdiciach prepašoval z valdického väzenia na motákoch Jiří Gruntorád. Nové vydanie je doplnené farebnou kresbou svätého Huga od Juliany Jirousovej a ukážkami faksimílií pôvodného Jirousovho rukopisu. Graficky upravil a obálku navrhol Dušan Straňák.
Posledné a prvé slobodné (?)
Ústav pamäti národa, Bratislava 2007
Inštitút volieb patrí k štandardným atribútom demokracie, býva však aj nástrojom, ktorým sa totalitné režimy usilujú ukázať svoju „ľudovosť“. V zborníku Posledné a prvé slobodné (?) voľby – 1946, 1990 sú príspevky historikov, ktoré analyzujú predvolebný zápas alebo ďalšie aspekty, ktoré k výsledkom volieb prispeli. Osobitnú časť tvoria spomienky priamych aktérov udalostí roku 1946. Záverečný blok patrí prvým slobodným voľbám po páde komunistickej totality.
Slováci ako slobodný národ
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2006
Kniha Štefana Janšáka Vstup Slovákov medzi slobodné národy. Ako sa zrodila prvá republika je čítaním tak pre historika, ako aj pre neodborníka. Poskytuje osobný pohľad, výstižný detail, sprítomnenie dejateľov a možnosť poznať, čo si protagonisti na historickej scéne mysleli. Čitatelia sa okrem iného dozvedia, aké boli možnosti, ale aj veľkosť úsilia slovenských činiteľov v čase rozchodu s Uhorskom.
Autor: ba