Po The Hives, speváčke Lou Rhodes z Lamb, bude tak ďalším veľkým menom, ktoré rozozvučí tohtoročnú Pohodu. Tá sa uskutoční v dňoch 20. a 21. júla.
Patti Smithová je neprehliadnuteľnou postavou americkej hudobnej scény. K jej hudobnému odkazu sa odvolávajú všetky dôležité mená súčasnej hudby od Michaela Stipea z R.E.M cez Chrissie Hynde z Pretenders až po PJ Harvey. Je prvou ženou, ktorá sa v sedemdesiatych rokoch presadila na vtedy výlučne mužskej rockovej scéne a jednou z dôležitých interpretiek, ktorej sa podarilo spojiť poéziu s rockenrolom.
Rodáčka z New Jersey vyrastala na hudbe šesťdesiatych rokov. K jej najväčším obľúbencom patril Bob Dylan, Jimi Hendrix, Jim Morrison z The Doors alebo Keith Richards z The Rolling Stones. Pôvodne začínala ako poetka. Začiatkom sedemdesiatych rokov vydala dve zbierky poézie.
Naštvaná na Ježiša
K spievaniu sa dostala v podstate náhodou. Z jej básnických performancií po newyorských kluboch, kde ju sprevádzali gitarista Lenny Kaye a klavirista Richard Sohl, neskôr vznikla skupina Patti Smith Group. S nimi, ako aj s československým basgitaristom Ivanom Králom a bubeníkom Jay Dee Daughertym nahrala v roku 1975 debutový album Horses, jednu z najinšpiratívnejších nahrávok v dejinách rockovej hudby.
Keďže kapela vyšla vtedy z rozvíjajúcej sa punkovej scény, ktorá mala v tom čase sídlo v klube CBGB, znela ich hudba drsne, nekompromisne, bojovne. Smithová dala punku intelektuálny rozmer a tohto výrazu sa drží dodnes.
Horses bol postavený na improvizáciách, z ktorých najviac vyniká skladba Gloria s pamätnou úvodnou vetou: „Ježiš zomrel za niekoho hriechy, ale nie za moje,“ vykričala do sveta svoju naštvanosť.
Neskôr sa jej hudba vyvíjala smerom ku klasickému rockovému pesničkárstvu. Z tretieho albumu Easter (1978) zabodoval celosvetový hit Because The Night, ktorý napísala s Bruceom Springsteenom. Z nasledujúceho Wave (1979) vypadla pieseň Dancing Barefoot, ktorú o dve desaťročia neskôr nahrali aj U2.
Vyspievať sa zo smútku
Na vrchole slávy však Smithová, rozčarovaná neznesiteľnou slávou, hudbu opustila a s niekdajším členom MC 5 Fredom Smithsom založila rodinu. S ním nahrala v roku 1987 nedocenený album Dream of Life s hitom People Have The Power. Tento krátky comeback sa zaobišiel bez koncertov a Patti sa vrátila k výchove dvoch detí.
Bola to smrť jej blízkych, ktorá ju prinútila opäť sa postaviť na pódium. Na prelome ôsmej a deviatej dekády najprv zomrel jej dlhoročný priateľ, fotograf Robert Mapplethorpe a neskôr aj člen jej bývalej kapely Richard Sohl. V roku 1994 prišla o svojho muža, ako aj o brata Todda. Obaja zomreli na infarkt.
Zo smútku sa vyspievala na comebackovom albume Gone Again. Patti sa vrátila na hudobnú scénu v plnej sile. Slovenskí fanúšikovia si jej energické vystúpenia mohli naplno vychutnať na pražských a budapeštianskych koncertoch.
Jej posledný album Trampin, možno jej najlepšia nahrávka za posledné roky, svedčí o tom, že táto, dnes už 60-ročná speváčka, má stále čo povedať. Nedávno dokončila najnovší album Twelve, ktorý by sa mal objaviť v apríli.
O tejto nahrávke snívala dlhé roky, pretože vždy túžila nahrať piesne svojich detských hrdinov. Akoby sa uzavrel jeden veľký kruh v jej živote. Twelve bude obsahovať piesne od Dylana, The Doors, The Rolling Stones alebo Nirvany.
Je možné, že niektoré z týchto coververzií budeme popri jej najväčších hitoch počuť aj v lete na Pohode.