Večernú oblohu za texaským El Pasom každú bezoblačnú noc osvetľujú stotisíce svetiel. Na dohľad leží Juarez, piate najväčšie mexické mesto. Zatiaľ čo v americkom El Pase žije „len“ trištvrte milióna ľudí, jeho mexické dvojča je domovom takmer dvojnásobného počtu obyvateľov. Tisícky ich každý deň cez hranicu dochádza k svojmu bohatšiemu susedovi za prácou a večer sa vracajú domov. Často ide o prácu bez povolenia, a teda načierno. Viac než „pendléri“ americké pohraničie trápia ilegálni imigranti, obchodníci so ženami, s narkotikami a so zbraňami. A, samozrejme, s tým súvisiaci rast kriminality.
Bezpečné mesto?
El Paso je však v tomto ohľade výnimkou - teda aspoň podľa tvrdenia miestnych úradov. „Sme tretie najbezpečnejšie mesto v celých Spojených štátoch,“ dušuje sa jeden z miestnych policajtov s odkazom na nízky počet trestných činov. Predpoklady na kriminalitu sú pritom väčšie než v prípade iných „dvojmiest“ - len texaské El Paso a mexický Juarez ležia v tesnej blízkosti. Z kalifornského San Diega sú to na mexické pomedzie desiatky kilometrov.
Plot na hraniciach
Jedným z opatrení, ktoré má príchodu nežiaducich návštevníkov z oboch strán hranice brániť, je prísna stráž. Prirodzené pomedzie medzi USA a Mexikom, ktoré i tu v El Pase vytvára rieka Rio Grande, totiž lemuje niekoľkonásobný plot so všadeprítomnými kamerami. Prejsť hranicu je možné len na jednom z vymedzených stanovíšť, kde sa každý deň tvoria dlhé rady áut. Nejde pritom len o snahu brániť americké územie pred návalom prisťahovalcov a drog z Mexika, ako by sa z novinových správ zdalo. Z americkej strany totiž na druhú hranicu napríklad prúdia zbrane, ktoré je oveľa ľahšie zabezpečiť v USA než v Mexiku.
Vynaliezaví imigranti
Ani plot s dôkladným monitorovacím systémom však nie je všeliekom. Za mestom totiž končí a dostať sa cez hranicu je tak oveľa ľahšie. Rozmiestniť hliadky pozdĺž celého pomedzia od atlantických brehov až k Mexickému zálivu nie je v ľudských silách. O rozšírení plotu sa teraz vedie horlivá debata. Kritici poukazujú na malú účinnosť týchto opatrení. Plot sa dá prestrihnúť a podkopať - i policajti priznávajú existenciu „cezhraničných“ tunelov.
Kľúčom k úspechu je najmä zmenšovanie ekonomickej priepasti medzi Mexikom a USA. Odhaduje sa, že na americkom území je 11 miliónov nelegálnych imigrantov, väčšinou Mexičanov. Spolupráca medzi úradmi na oboch stranách hranice sa neobmedzuje len na boj proti pašovaniu ľudí, narkotík či zbraní. Medzi relatívne úspešné patrí ochrana životného prostredia, ktorá vychádza z dohody v roku 1983. Jedným z negatívnych následkov inak priaznivého ekonomického rastu na mexickej strane hranice je nedostatok pitnej vody.
Obe mesta oddeľuje niekoľko radov plota. FOTO – AUTOR, SITA/AP |
Autor: Petr Pešek, EL Paso, Lidové noviny