BRATISLAVA. S hromadnou pripomienkou sa na ministerstvo dopravy obrátili zástupcovia občanov, ktorí nesúhlasia s kontroverzným návrhom zákona o niektorých opatreniach na urýchlenie prípravy výstavby diaľnic. Ak by prešiel, znamenalo by to podľa nich zjednodušenie procesu vyvlastňovania pozemkov „za cenu drastického a zrejme aj protiústavného zásahu do ústavou chránených vlastníckych práv súčasných vlastníkov pozemkov“. Preto žiadajú, aby sa návrh zákona zamietol ako celok.
Legislatívne pravidlá vlády hovoria, že ak rovnakú pripomienku k návrhu zákona v pripomienkovom konaní podá viac ako 500 občanov, predkladateľ zákona má so zástupcami verejnosti uskutočniť tzv. rozporové konanie.
Rezort dopravy nesúhlasí s občanmi
Hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík potvrdil, že rezort hromadnú pripomienku dostal.
„Formálne zodpovedá legislatívnym pravidlám, ale neobsahuje nijaký konštruktívny návrh na úpravu – požaduje len stiahnutie novely zákona. Rokovať však možno len o konkrétnom návrhu alebo pripomienke,“ povedal Jánošík.
Podľa Richarda Drutarovského z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie je však požiadavka občanov jasná. „Považujem požiadavku na stiahnutie celej novely za dosť konkrétny návrh,“ povedal.
Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany pripomenul, že podobnú hromadnú pripomienku predložili občania na rezort spravodlivosti k návrhu zákona o zrušení Špeciálneho súdu. Žiadali zamietnuť návrh. „Ministerstvo uskutočnilo rozporové konanie a s predkladateľmi pripomienky sa stretlo trikrát,“ povedal Dostál.
Boj o ústavnosť
Podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho chce rezort novelou riešiť urýchlenú a lacnejšiu výstavbu. „Nechceme porušovať práva občanov,“ povedal Vážny. Ak občan neakceptuje trhovú cenu, môže sa podľa ministra obrátiť na súd.
Zástupcovia občanov, ktorí predložili pripomienku, však upozorňujú, že vlastník pozemku, ktorý nebude súhlasiť s ponúkanou cenou, sa dočká náhrady za svoj vyvlastnený majetok až po rozhodnutí súdu, čo môže trvať aj niekoľko rokov. Pripomenuli, že ústava umožňuje vyvlastnenie iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu. „Zákonná úprava, ktorá by umožnila vyvlastniť niekoho bez toho, aby bolo predtým rozhodnuté o primeranej náhrade, by bola v zjavnom rozpore s ústavou,“ povedal advokát Radovan Procházka.
Sporný paragraf
„Správny orgán v konaní nerozhoduje o náhrade za vyvlastňované pozemky a stavby na nich. Ak v konaní dôjde medzi účastníkmi k dohode o náhrade, správny orgán ju schváli ako zmier. Ak v konaní nedôjde k dohode o náhrade, odkáže účastníkov na súd.“
Zdroj: ministerstvo dopravy