Člen predstavenstva Deutsche Post pre personalistiku Walter Scheurle apeloval nedávno na Spolkový regulačný úrad, aby sa intenzívnejšie zameral na mzdové praktiky súkromných poštových konkurentov. Poukázal pritom na poštový zákon, podľa ktorého môže Spolkový regulačný úrad firme odňať licenciu, keď mzdová úroveň je v nej „podstatne nižšia“ než v Deutsche Post.
V štúdii poradenskej spoločnosti Input Consulting pre odborový zväz Verdi, ktorú cituje denník Süddeutsche Zeitung, sa napríklad konštatuje, že platy v privátnych poštových firmách sú nezriedka o polovicu nižšie než v Deutsche Post. V niektorých prípadoch sa vraj pohybujú okolo štyroch eur na hodinu. Výsledkom je skutočnosť, že Spolkový regulačný úrad skúma, či nesprísni podmienky na prevádzovanie alternatívnych poštových služieb.
Ďalšou hrozbou pre Deutsche Post je časový nesúlad liberalizačných krokov v EÚ. Nemecko sa nachádza na špici liberalizačného peletónu, čo však podľa Deutsche Post môže znamenať neférovú konkurenčnú výhodu štátnych monopolov napríklad z Francúzska či Talianska. Títo budú môcť mať voľný vstup na nemecký trh, zatiaľ čo Deutsche Post nebude v týchto krajinách smieť podnikať.
Šéf Deutsche Post Klaus Zumwinkel pred časom zdôraznil, že keď dôjde v Nemecku k liberalizácii omnoho skôr než v iných štátoch EÚ, potom to bude mať za následok stratu tisícok pracovných miest. Takisto nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzdvihla, že ak zvyšné štáty únie nebudú včas liberalizovať svoj poštový trh, potom by došlo k skresleniu konkurenčnej situácie v neprospech Nemecka. Aj preto sa Nemecko ako predsednícky štát EÚ bude tento polrok usilovať o záväznú dohodu na euroúrovni, pretože najmä Francúzsko a Taliansko sa dosiaľ vzpierajú plánom kompletne liberalizovať svoj poštový trh k 1. januáru 2009.
Autor: Ján Šalgovič Mníchov