Rusi sa necítia byť Európanmi. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky, ktorý si objednalo bruselské informačné centrum EÚ - Rusko. Ani odborníci nečakali, že 71 percent Rusov sa vôbec nepokladá za Európanov. Len 20 percent sa domnieva, že Rusko patrí k európskej kultúre.
Dôvody odporu Rusov k Európe, kde časť ich územia leží, sú rôzne. Rusko nepretržite riešilo svoj vzťah k rozvinutejšej a vyspelejšej Európe a nekritické kopírovanie všetkého západného striedalo s totálnym odporom proti tomu, čo zaváňalo európanstvom.
Dnes Rusko vyjadruje k Západu odpor až pohŕdanie, na druhej strane je zavalené výdobytkami západnej civilizácie. Nechuť dnešných Rusov, presnejšie štvrtiny z nich, je spôsobená obavami zo straty finančnej a ekonomickej nezávislosti. Hrôzu z prenikania západnej kultúry má 15 percent. Sedem percent sa bojí politickej expanzie Európy do Ruska.
Tretina Rusov je hlboko presvedčená, že západné demokracie a kultúra sa pre Rusko nehodia, že existuje akási špecifická „ruská cesta“.
Tou nakoniec bol i sovietsky model, ktorý podľa 35 percent Rusov ľuďom vyhovoval lepšie ako pokus o spojenie demokracie s ruskou dušou. Zástancom toho je i prezident Vladimir Putin.
Najradikálnejších 12 percent tvrdí, že demokracia sa vôbec pre Rusko nehodí a že jeho cesta spočíva vo zvláštnom usporiadaní založenom na silnom panovníkovi.
Rusko je dnes krajinou, ktorá trpí postimperialistickým syndrómom. Časť obyvateľov sa uchyľuje k teórii nadradenosti ruského národa, z čoho vyplýva xenofóbia, náboženská i rasová neznášanlivosť.
To je v posledných rokoch v Rusku obrovský problém.
Autor: Agentúra Epicentrum