Obama, Clintonová alebo Giuliani?Niektorí noví prezidentskí kandidáti sú z pohľadu histórie výnimoční, a tak sú už teraz v žiari reflektorov. Patrí medzi nich senátor za Illinois Barack Hussein Obama, ktorý by bol prvým Afroameričanom v Bielom dome, a Hillary Clintonová, ktorá by zase zasadla do prezidentského úradu ako prvá žena v histórii USA. Ich republikánskym protikandidátom bude Rudolph Giuliani, ktorý sa preslávil ako starosta NewYorku v tragickom septembri 2001, keď padli dvojičky.
Afroameričan do Bieleho domu
Senátor za Illinois Barack Hussein Obama je vychádzajúcou hviezdou americkej politiky. Po Hillary Clintonovej je druhým najpopulárnejším politikom Demokratickej strany. Určite aj vďaka svojmu životnému príbehu. Pochádza totiž z manželstva bielej Američanky a Afričana z Kene.
Ak by ho zvolili, bol by prvým Afroameričanom v Bielom dome. Zatiaľ je len piatym takýmto senátorom v histórii USA a v súčasnom Senáte je dokonca jediný Afroameričan.
Je však málo pravdepodobné, že by do prezidentského kresla zasadol práve on. CNN aj Yahoo ho už omylom nazvali Usámom, konzervatívci ho prezývajú Obama Osama a hoci je kresťan, má moslimské korene. To všetko je proti nemu.
Požehnaný
Zrodil sa z veľkej lásky, ktorá však nemala dlhé trvanie. Jeho matka, Ann Dunhamová z Kansasu, sa na Havajskej univerzite v Manoe zoznámila s Barackom Obamom starším, ktorý bol na škole ako zahraničný študent z Kene. Zosobášili sa a v roku 1961 sa im v Honolulu narodil Barack mladší. Rodičia mu dali africké meno po otcovi - Barack, čiže požehnaný. Keď mal chlapec dva roky, jeho rodičia sa rozišli a neskôr sa rozviedli. Otec sa po tom, čo získal doktorát na Harvarde, vrátil späť do Afriky. Súčasný prezidentský kandidát ho poznal iba z fotografií a rozprávania.
Keď sa Barackova matka vydala druhý raz, jeho nevlastným otcom sa stal indonézsky študent Lolo Soetoro. Rodina sa presťahovala do Indonézie, kde malý Barack chodil štyri roky do školy. Práve túto časť jeho života vytiahla nedávno proti nemu konzervatívna tlač, podľa ktorej Obama navštevoval moslimskú školu madrassu. Téma sa dlho pretriasala aj v rannom magazíne na Fox News Channel. CNN však neskôr priniesla reportáž priamo z Indonézie, podľa ktorej Obama navštevoval od šiestich do desiatich rokov bežnú školu.
Je kresťan, po vysokoškolských štúdiách pracoval v Chicagu pre cirkevné spoločenstvá a pomáhal ľuďom z chudobných štvrtí mesta.
Keď mal asi desať, vrátil sa z Indonézie do Spojených štátov, kde žil so starými rodičmi. Navštevoval prestížnu súkromnú školu na Havaji, neskôr študoval na Columbia University v New Yorku politológiu so zameraním na medzinárodné vzťahy, koncom 80. a začiatkom 90. rokov študoval na Harvarde právo. V tom období bol prvým Afroameričanom, ktorý stál na čele prestížneho časopisu Harvard Law Review.
Za kenskými koreňmi
Keď mal Obama 21 rokov, prišiel o otca, ktorý zahynul pri dopravnej nehode v Keni. Matka mu zomrela na rakovinu krátko po tom, čo v roku 1995 vydal knihu Dreams from My Father (Sny môjho otca). V nej sa vyrovnáva so svojím zmiešaným pôvodom, píše o tom, ako vyrastal v belošskom prostredí svojej matky, o tom, ako na strednej škole fajčil marihuanu a šnupal kokaín, aby vytlačil z hlavy otázky o tom, kým je.
Vlani sa vydal po stopách svojho otca do Afriky. Do jeho rodnej kenskej dediny prišiel aj s manželkou a dvoma dcérami. Keňania ho vítali ako rockovú hviezdu.
Hviezdou však aj je. Americké médiá ho milujú, radi hovoria o jeho zložitom osude a zmiešanej rodine.
V roku 1996 ho zvolili do illinoiského senátu, pre Demokratickú stranu je hviezdou od roku 2004, keď vystúpil s prejavom na ich zjazde v Bostone. "Moji rodičia verili, že v Amerike nebude meno prekážkou k úspechu. Chceli, aby som išiel do najlepších škôl. A neboli bohatí. V Amerike nemusíte byť bohatí, aby ste dosiahli to, na čo máte," povedal pred skandujúcim davom.
O niekoľko mesiacov sa dostal do federálneho Senátu, keď získal 70 percent hlasov voličov v štáte Illinois. V Senáte je dva roky a už uvažuje o prezidentskom kresle.
Mama Clintonová
"Nech mama nevie, že mojím favoritom je Obama," šíri sa dnes Washingtonom. Mamou demokratov je Hillary Clintonová a jej kolegovia sa nevedia rozhodnúť, koho podporia. Bola by rovnako radikálnou voľbou ako Obama - v Bielom dome ešte nikdy nebola prezidentka. Oproti Obamovi má však senátorka Clintonová niekoľko výhod - je dlhé roky známa, má rozsiahle politické skúsenosti a potrebnú dolárovú hotovosť.
Pri svojom manželovi, americkom exprezidentovi Billovi Clintonovi, si Hillary vždy vedela zachovať nezávislosť. Prejavilo sa to napríklad aj v tom, žepri sobáši si v 70. rokoch nechala aj svoje meno Rodhamová. Bola úspešnou právničkou a prestížny časopis National Law Journal ju dva razy zaradil medzi sto najvplyvnejších amerických právnikov. A práve to bude chcieť bývalá prvá dáma vo svojej prezidentskej kampani zdôrazniť.
Vytiahnu Billovo sukničkárstvo?
Médiá však budú určite pripomínať Billovo záletníctvo a aféru s Monikou Lewinskou. Hillary sa s tým snaží vyrovnať s humorom. Keď sa jej na nedávnom stretnutí s voličmi v Iowe spýtali, či dokáže čeliť zlým a mocichtivým mužským lídrom sveta, nezaváhala. "Čelíme mnohým nástrahám vo svete, čelíme mnohým zlým mužom, ako je napríklad Usáma bin Ládin," usmiala sa a dodala: "A ktorá moja životná skúsenosť ma vybavuje schopnosťou čeliť zlým mužom?"
Dav vybuchol smiechom. Tlač špekuluje, že poznámka bola o Billovi. Rovnako sa zaoberá tým, aký titul bude mať exprezident v postavení prvej dámy.
Rytier Giuliani
A kto bude stáť proti demokratickým kandidátom, ktorými nakoniec nemusia byť ani favorizovaní Obama a Clintonová?
Republikáni majú dve mená. Známeho senátora Johna McCaina a stále veľmi populárneho newyorského exstarostu Rudyho Giulianiho. Ten začal terén prezidentskej kampane skúmať medzi prvými. V kampani mu určite pomôže imidž z tragického septembra 2001. Všetci si spomenú na jeho konanie v čase, keď prišli o život tisícky Američanov. Spomenú si, že v čase pádu dvojičiek bol v postihnutej oblasti Manhattanu. Časopis Time ho označil za osobnosť roka 2001. Kráľovná Alžbeta II. ho ocenila rytierskym titulom, francúzsky prezident Jacques Chirac ho nazval Rudy the Rock - Rudy skala.
Časť republikánov však jeho názory určite neoslovia. Podporuje totiž práva homosexuálov a právo ženy na výber v otázke prerušenia tehotenstva. Zato politiku prezidenta Busha veľmi nekritizuje a podporuje zvyšovanie počtu vojakov v Iraku.
o o o
Obama, Clintonová, Giuliani alebo niekto úplne iný zasadne v Bielom dome? Túto hádanku rozlúštia Američania v prvý novembrový utorok 2008.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK East Lansing, Michigan