V saudskoarabskej Mekke sa na vytvorení nového kabinetu včera dohodli lídri doteraz znepriatelených palestínskych frakcií - Hamasu a Fatahu. Dohodu o vláde a ukončení vnútropalestínskeho násilia podpísali exilový vodca Hamasu Chalíd Mišál a líder palestínskej samosprávy a Fatahu Mahmúd Abbás. Slávnostný podpis sledoval aj palestínsky premiér Ismail Haníja a saudskoarabský kráľ Abdalláh, ktorý krízový summit sprostredkoval.
Hneď na ceremónii požiadal Abbás Haníju, ktorý je reprezentantom Hamasu o zostavenie novej vlády. Tá by mala vzniknúť do piatich týždňov a mala by mať päť členov za Fatah a osem za Hamas. Citlivé ministerstvo vnútra bude viesť nezávislý kandidát vybraný Hamasom a schválený Abbásom.
Zabrániť občianskej vojne
Vznik vlády národnej jednoty by mohol byť prvým krokom k ukončeniu násilia, ktoré trvá už mesiace a hraničí s občianskou vojnou. Palestínske vedenie pred začiatkom zložitých rokovaní v Mekke dávalo jasne najavo, že ak rokovania zlyhajú, bude bratovražedná vojna neodvratná.
Včera večer však ešte nebolo celkom jasné, aký bude program kabinetu a hlavne to, ako si predstavuje svoj vzťah k Izraelu. Hamas totiž otvorene žiada zničenie Izraela a odmieta ho uznať. Vyhlásenie o vytvorení novej vlády neobsahovalo nijakú zmienku o uznaní Izraela. Mahmúdovi Abbásovi sa tiež nepodarilo primať Hamas k tomu, aby sa „zaviazal“ dodržiavať doterajšie dohody medzi Palestínčanmi a Izraelom. Hnutie súhlasilo s tým, že dohody bude „rešpektovat“, ak to nebude v rozpore so „záujmami palestínskeho ľudu“.
Čo povie svet
Otázkou včerajšieho večera bolo, či takýto vlažný postoj Hamasu bude stačiť medzinárodnému spoločenstvu na to, aby skončilo so zničujúcou politickou a ekonomickou izoláciou palestínskych území.
Tú spôsobil odmietavý postoj Hamasu k podmienkam, ktoré stanovilo Kvarteto (OSN, EU, Rusko, USA) na obnovenie komunikácie s palestínskou vládou. Okrem uznania doterajších izraelsko-palestínskych dohôd medzinárodné spoločenstvo požaduje od palestínskej vlády aj vzdanie sa násilia a uznanie práva Izraela na existenciu.
Prvé včerajšie mediálne komentáre naznačovali, že hlavne Američanom a Izraelčanom, nebude pravdepodobne vyhovovať to, ako Hamas naformuloval svoje pozície k židovskému štátu.
Izrael je skeptický
Izraelská ministerka zahraničia Cipi Livniová krátko pred podpisom dohody vyhlásila, že tri podmienky stanovené Kvartetom sa budú vzťahovať na každú palestínsku vládu.
Palestínčania v pásme Gazy privítali dohodu výstrelmi do vzduchu. Dúfajú, že skutočne prispeje k zastaveniu násilia a zlepší ich životné podmienky. Časť z nich je skeptická a myslí si, že rodinne klany, ktoré Gazu ovládli, nebudú dohodu rešpektovať . Jana Shemesh, Tel Aviv