PEKING. V Pekingu včera obnovili šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe. Okrem KĽDR a USA sa na nich zúčastňujú aj Južná Kórea, Japonsko, Čína a Rusko. Rokovania prebiehajú tri roky bez viditeľného pokroku.
Vyslanec Pchjongjangu na začiatok vyjadril pripravenosť debatovať o prvotných opatreniach smerujúcich k jadrovému odzbrojeniu svojej krajiny. Ako vždy zdôraznil, že kroky Pchjongjangu závisia od prístupu Washingtonu. Ten si je podľa neho „dobre vedomý“ toho, čo musí urobiť.
Čína ako hostiteľská krajina včera predložila návrh, podľa ktorého Severná Kórea do dvoch mesiacov zmrazí činnosť svojho reaktora produkujúceho plutónium vhodné na výrobu nukleárnych zbraní. Na výmenu dostane energetickú pomoc.
Už v roku 2005 však KĽDR sľúbila, že sa vzdá jadrových ambícií za hospodársku pomoc a bezpečnostné záruky. Sľub nikdy nesplnila. Pchjongjang naopak minulý rok v októbri uskutočnil test jadrovej zbrane.
Podľa amerického vyjednávača dúfajú všetky strany v dosiahnutie dohody. Posledné decembrové kolo rokovaní sa skončilo neúspechom. Severná Kórea odmietla hovoriť o jadrovom odzbrojení a požadovala najprv zrušenie finančných sankcií zo strany USA.
Mnohé potvrdzuje, že zástupcom komunistickej diktatúry ide hlavne o tieto sankcie. Washington dosiahol zablokovanie zahraničných účtov komunistického režimu, z ktorých ten financoval nákupy pre svojich prominentov a komponenty na jadrové zbrane. USA sankcie odôvodnili tým, že Pchjongjang na získanie financií falšuje americké doláre a obchoduje s narkotikami.