BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Štefan Harabin včera rozhodol, že Igor Králik už nebude predsedom Špeciálneho súdu.
Minister si namiesto neho vybral Michala Trubana napriek tomu, že výberové konanie vyhral Králik. Truban skončil druhý.
Minister sa mohol rozhodnúť až v marci, ale urobil tak už teraz.
Trubanová kandiduje za ústavnú sudkyňu
Harabin tvrdí, že Trubana vymenoval po porade so štátnymi tajomníkmi. „Hlasovali,“ povedal jeho hovorca Michal Jurči. Štátnu tajomníčku Annu Vittekovú nominoval Smer, Daniela Hudáka SNS.
Trubanovu manželku Máriu podporuje Smer za sudkyňu Ústavného súdu. Teraz je advokátkou a poradkyňou Ústavného súdu.
„To s tým nemá nič spoločné, pána Trubana minister osobne nepozná,“ povedal Jurči.
Trubanovú navrhla za sudkyňu Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Králik nechcel Harabinovo rozhodnutie komentovať. Na súde zostáva ako radový sudca. Truban povedal, že sa bude snažiť, aby súd zostal uznávanou a rešpektovanou inštitúciou.
Truban: Politika za tým nie je
„Nadviažem na svojho predsedu. Rozhodnutie vlády o zachovaní súdu považujem za politicky správne.“ Politiku vo svojom vymenovaní nevidí. „Nie, to v žiadnom prípade.“
Truban vyštudoval právo v Košiciach. Pracoval najprv na okresnej prokuratúre, neskôr na okresnom, krajskom a Špeciálnom súde. Má 42 rokov.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý existenciu súdu presadil, povedal, že Truban bude dobrým predsedom, pretože je „mimoriadne kvalitný aj po stránke odbornej, aj morálnej“.
Daniel Lipšic vidí za Harabinovým rozhodnutím „patologickú posadnutosť“ jeho osobou. Králika podľa neho nevybral len preto, že ho do funkcie vymenoval ešte Lipšic. Exminister chce poďakovať Králikovi za rozbeh súdu a odvahu, ktorú mal. „Veril súdu, získal preň mimoriadny rešpekt odbornej aj laickej verejnosti. Bol najlepší, a to by malo byť cenené,“ povedal Lipšic.Harabin pre TASR povedal, že na súde je „podľa médií a opozície sudcovská elita, takže vo voľbe Trubana nemôže nikto vidieť žiadny problém.“ Rozdiel medzi jednotlivými kandidátmi vo výberovom konaní bol vraj minimálny.
Výberové konanie prebehlo, pretože Králikovi sa končilo funkčné obdobie. Boli až dve, pretože po tom, čo v prvom vyhral, zvyšní dvaja kandidáti sa vzdali v jeho prospech. Minister to neakceptoval, preto vyhlásil druhé.
Harabin od nástupu do funkcie bojoval za zrušenie súdu, Smer hoci najprv váhal, neskôr sa postavil na stranu súdu. Špeciálny súd súdi verejných činiteľov, trestné činy korupcie, ako aj závažné ekonomické kauzy a prípady organizovaného zločinu.
Predseda súdu má kompetenciu predložiť ministrovi na schválenie svojho podpredsedu. Či si Truban vyberie Králika, nepovedal: „Pri týchto úvahách ešte vôbec nie som.“ Králik si potom, čo sa funkcie podpredsedu vzdal Ján Hrubala, vybral za podpredsedníčku Zdenku Cabanovú, ale minister ju neschválil. Súd je preto odvtedy bez podpredsedu.
Stĺpček Petra Schutza
Druhý, ale dobrý
Nový predseda Špeciálneho súdu vymenovaný Štefanom Harabinom je vtipná medzihra príbehu, ktorý mal ešte nedávno vyústiť do zrušenia tejto inštitúcie.
Michal Truban má slušné referencie a niet dôvodu pochybovať, že bude dobrým predsedom. Nekorektný by bol predsudok, že niečo musí pokaziť už len preto, lebo si ho vybral Harabin. A to až z druhej pozície v opakovanom výberovom konaní. Nielen Igor Králik, ktorý mu kreslo uvoľní, ale my všetci máme poučenie, že potykať si s Harabinom je akoby bozk smrti. Nepomohlo to, hoci Králik vyhral už prvý konkurz v decembri, pričom Truban práve v jeho prospech odstúpil, čím vyslal určitý signál... Zaujatosť ministra voči predsedovi, ktorý Špeciálny súd fakticky „vypiplal“ a previedol úskaliami zakladania, je však ešte to najmenšie, čo sa dá Harabinovi vyčítať.
Treba veriť, že „viac dôvodov na zachovanie ako zrušenie súdu“, ktoré premiér objavil po mesiacoch šírenia neistoty, nevyženú z jeho hlavy ani čínske biznisplány. A Truban na čele Špeciálneho súdu urobí všetko, aby dokázal, že Robert Fico sa konečne v jednej veci nemýlil.