„Keby som mu tak videl do hlavy!“ Toto príslovie sa možno stane realitou aj pokiaľ ide o úmysly ľudí. „Prečítať“ zámery dobrovoľníkov z ich mozgovej aktivity sa podarilo tímu vedcov. V časopise Current Biology to oznámil John-Dylan Haynes, ktorý na projekte pracoval s piatimi kolegami.
Mozgové aktivity skenovali a zobrazovali funkčnou magnetickou rezonanciou. Zistené vzory analyzovali zložitými počítačovými programami. Zadanie pre dobrovoľníkov bolo jednoduché.
Museli sa rozhodnúť, ktorú z možných úloh si zvolia: sčítať alebo odčítať dve čísla. Potom na to niekoľko sekúnd myslieť, až kým sa na obrazovke neobjavia čísla.
Vedci so 70-percentou presnosťou určili rozhodnutie dobrovoľníkov iba zo vzorov mozgovej činnosti. Potvrdili, že sídlom slobodne zvolených plánov je stred prednej časti čelového laloka mozgovej kôry. Plány prikázané zvonku „patria“ povrchu mozgu. Preukázali, že zámery nie sú zakódované v jednotlivých neurónoch, ale v celom priestorovom vzore mozgovej aktivity, na ktorom sa podieľa množstvo neurónov. Slobodne zvolený zámer je uložený vpredu v spomenutej časti mozgu. Pri jeho vykonávaní sa aktivita posúva dozadu.
Haynes to opísal takto: „Zámery zakódované v jednej časti mozgu treba pred vykonaním skopírovať do inej.“ Vedecké výsledky podnecujú k úvahám o množstve využiť ich či dokonca zneužiť v ekonomike, politike, vojenstve.
Cieľom Haynesovho tím je predovšetkým uľahčiť pacientom, ktorí už neovládajú svoje telo. Pomocou toho, že budú lepšie komunikovať s okolím a tiež cez ovládanie elektronických pomôcok myšlienkou.
John-Dylan Haynes sa pohybuje medzi Ústavom Maxa Plancka pre vedy o ľudskom poznávaní a mozgu v Lipsku, Bernsteinovým strediskom pre počítačovú neurovedu a Univerzitnou nemocnicou Charité v Berlíne a Univerzitným kolégiom v Londýne.
Autor: Zdeněk Urban spolupracovník SME