Počas zasadnutia kongresového výboru vyšlo najavo, že americká centrálna banka v roku 2003 zasielala peniaze do Iraku veľmi nezvyčajne. Z New Yorku do Bagdadu dopravilo 130 lietadiel dovedna až 281 miliónov kusov sto dolárových bankoviek. Najväčšia zásielka bola v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Kto bol vtedy na správnom mieste v správny čas, mohol zarobiť obrovské peniaze. Doklady o výdaji sa v tom čase nevydávali.
Čí to bol nápad?
Kongresmani sa teraz pýtajú, čí nápad bol posielať hotovosť do vojnovej zóny, najmä ak sa desiatky miliónov rozkradli. Bushova administratíva zostáva pokojná a odpovedá: veď to neboli naše peniaze, išli z programu Ropa za potraviny. O peniazoch vypovedal pred Výborom Snemovne reprezentantov pre kontrolu a vládnu reformu aj bývalý civilný správca Iraku Paul Bremer a osobitný generálny inšpektor pre Irak Stuart Bowen.
Predseda panelu Henry Waxman si položil otázku: „Kto by zaslal 363 ton hotovosti do vojnovej zóny?“ Bremer na to odpovedal, že nešlo o peniaze daňových poplatníkov. Mali naštartovať irackú ekonomiku a iracké úrady museli vyplácať dôchodky a platy.
Niektoré obchodné transakcie pripomínali vylúpenie banky. Podnikateľ dostal dva milióny dolárov vo vreci plnom bankoviek. Audítori zistili, že ďalšie bankovky boli pohodené v plecniaku. Kreditky American Express sa v tom čase v Iraku používať nemohli.
Iracká vláda rozdala 8,8 miliardy dolárov bez vydokladovania. Všetko mala kontrolovať malá firma North Star Consultants zo San Diega. Bowen a jeho tím zrátali 80 prípadov plytvania peniazmi určených na obnovu krajiny.
Obvinení dôstojníci
Ministerstvo spravodlivosti v stredu obvinilo troch amerických dôstojníkov v súvislosti s podvodmi pri projektoch na obnovu. Namiesto rekonštrukcie v rukách vojakov končili drahé šperky, hotovosť či luxusné autá. „Z fondu na obnovu krajiny si spravili osobný bankomat,“ povedal na tlačovej konferencii zástupca ministra spravodlivosti Paul McNulty.
Iracká vojna a obnova krajiny zatiaľ stála amerických daňových poplatníkov 300 miliárd dolárov.
Autor: Braňo Ondrášik East Lansing, Michigan