BRATISLAVA. Poslanci v stredu obmedzili nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Schválenou novelou takzvaného regulačného zákona totiž vláda získala vplyv na predsedu a podpredsedu úradu, ako aj na členov regulačnej rady. Zároveň sa ňou vymení doterajšie vedenie regulačného úradu.
Novelu podporilo 77 koaličných poslancov a opozičný poslanec Alexander Slavkovský z SDKÚ, podľa ktorého to bol omyl. „Bol som prekvapený, určite som nechcel hlasovať za,“ povedal. Proti bolo 51 poslancov opozície a František Mikloško z KDH sa hlasovania zdržal.
Novela od 15. marca zavádza komplexnú reguláciu cien energií, oddelenie regulačnej rady od regulačného úradu a účasť ministerstva hospodárstva na cenovom konaní. Doteraz boli účastníkmi konania len regulovaný subjekt a regulačný úrad.
Vyššia regulácia energií
Ministerstvo hospodárstva a ministerstvo životného prostredia budú kontrolovať činnosť úradu a budú sa vyjadrovať k rozhodnutiam o cenách energií. Ak s verdiktom úradu nebude príslušné ministerstvo súhlasiť, jeho pripomienky bude musieť úrad zverejniť na internete. Svoje rozhodnutie však zmeniť nemusí.
Predkladateľ novely, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, chcel pôvodne rozšíriť reguláciu aj na ceny silovej elektriny, ktorú distribútori nakupujú od jej výrobcu - Slovenských elektrární. Regulované mali byť aj ceny plynu a elektriny pre určitú skupinu podnikateľov. To síce neprešlo, prešla však možnosť regulácie iného tovaru alebo služby, ak si to „vyžaduje nedostatočne rozvinuté konkurenčné prostredie alebo mimoriadna situácia“. Poslanec za Smer Peter Pelergrini ešte pridal podmienku, že to musí byť v súlade s regulačnou politikou. Regulačná rada teda môže pristúpiť k regulácii silovej elektriny a cien energií pre veľkoodberateľov, ak to uzná za vhodné.
Regulačná rada a predseda
Ministrovi Jahnátkovi sa nepodarilo presadiť zastúpenie podnikateľov v šesťčlennej regulačnej rade. Troch členov bude ako doteraz navrhovať vláda a zvyšných troch členov parlament. Do funkcie ich vymenúva prezident. Funkčné obdobie členov je šesť rokov a každé dva roky sa dvaja členovia obmieňajú.
Vláda alebo parlament prezidentovi navrhuje odvolanie „svojho“ člena rady, ak podľa nich koná v rozpore s regulačnou politikou. Prezident ho môže, ale nemusí odvolať. Člena rady bude možné ešte odvolať, ak sa preukáže nezákonnosť konania úradu.
Priamy vplyv bude mať vláda na podpredsedu a predsedu úradu. Tých bude môcť bezdôvodne vymenúvať a odvolávať.
Novinkou je, že proti cenovému rozhodnutiu úradu sa možno odvolať. O odvolaní bude rozhodovať regulačná rada.
Prečo bude regulačný úradzávislý od vlády
Vláda bude na návrh regulačnej rady vymenúvať a odvolávať predsedu a podpredsedu úradu. Rada svoj návrh nemusí zdôvodniť. Súčasná koalícia má v parlamente väčšinu a do rady zrejme pretlačí iba svojich nominantov. Vláda bude mať takto možnosť vyvíjať politický tlak na predsedu úradu, ktorý podpisuje cenové rozhodnutia a rieši odvolania.
Zásahom do regulácie cien je aj fakt, že ministerstvo hospodárstva sa stane účastníkom cenového konania. Môže tak proti cenám elektriny, plynu, vodného a stočného vznášať námietky, má prístup ku všetkým dokumentom konania a môže sa proti rozhodnutiu úradu odvolať.