Pred predstaviteľmi vládneho Hamasu Ismailom Haníjom a Chalídom Mišáalom a lídrom opozičného Fatahu Mahmúdom Abbásom stojí neľahká úloha: po mesiacoch osočovania a prestreliek medzi členmi ich hnutí sa majú dohodnúť na vláde. Takej, ktorá odvráti sankcie uvalené na Palestínčanov po víťazstve Hamasu v parlamentných voľbách pred viac ako rokom.
Izraelská šéfka diplomacie Cipi Livniová a jej britská kolegyňa Margaret Beckettová z Jeruzalema odkázali, že ak Hamas nezmení svoj postoj k Izraelu a terorizmu a neuzná doterajšie dohody so židovským štátom, nepomôže mu ani to, že priberie do vlády umiernený Fatah. Hamas, ktorý bojuje za zničenie Izraela, je Západom považovaný za teroristickú organizáciu.
Fatah presadzuje, aby prípadná koaličná vláda smerovala k vytvoreniu palestínskeho štátu susediaceho s Izraelom. To predpokladá podpísanie izraelsko-palestínskej mierovej dohody, a teda uznanie Izraela. Hamas to odmieta.
Ďalším problematickým bodom je obsadenie postu ministra vnútra v novej vláde. Ide o kľúčovú záležitosť, keďže oficiálna palestínska bezpečnosť je verná Fatahu a odmietala poslušnosť ministrovi z Hamasu.
Napriek optimizmu, ktorý sa šíri z Mekky, sa podľa izraelského armádneho rádia v pásme Gazy chystajú militanti z Hamasu a Fatahu na nové zrážky. Tie vypuknú, ak sa rokovania skončia krachom alebo kompromisom neprijateľným pre radikálov v oboch hnutiach. Očakáva sa, že neúspech v Mekke prinúti lídra samosprávy Abbása, aby vypísal predčasné voľby.
Autor: Tel Aviv