Tri z trinástich hlavných internetových serverov sa v utorok pokúsili vyradiť z prevádzky doteraz neznámi útočníci. Išlo o najrozsiahlejší útok na základnú internetovú infraštruktúru od roku 2002. Servery však odolali a bežní používatelia internetu útok prakticky nezaznamenali.
Útočníci sa pokúsili takzvané koreňové DNS servery zahltiť množstvom falošných požiadaviek, pre ktoré počítače prestali byť schopné vybavovať svoje bežné úlohy. „Takýto útok je trochu, ako keď sa štrnásť tučných mužov snaží natlačiť do jedného výťahu – nikto sa nepohne,“ povedal BBC bezpečnostný expert z firmy Sophos Graham Cluley.
Koreňové servery, ktoré sa stali terčom útoku, zabezpečujú, aby bol pri zadaní internetovej adresy surfista presmerovaný na správnu webovú stránku. Na celom svete je ich len trinásť a ich prípadné vyradenie na dlhší čas by mohlo spôsobiť, že hoci by internetové stránky naďalej fungovali, väčšine surfistov by sa po napísaní bežnej slovnej adresy nezobrazili.
Utorkový útok smeroval na servery v Kalifornii a v Ohiu a trval takmer dvanásť hodín. Veľká časť falošných požiadaviek prišla z Južnej Kórei, útočníci však nemusia pochádzať odtiaľ. Je dokonca pravdepodobné, že využili aj tisícky takzvaných „zombie“ počítačov – slabo zabezpečených PC, kam vopred prenikli a v momente útoku im prikázali vysielať požiadavky na počítač obete. Počítačov zneužívaných zločincami bez vedomia ich majiteľov sú aj u nás zrejme tisícky.
Motívy útočníkov na jadro internetu nie sú jasné – vyradením serverov nemohli získať osobný prospech, zrejme si teda chceli len sami dokázať, že vedia internet výrazne poškodiť. Skutočnosť, že sa im to nepodarilo, označili odborníci za veľký úspech a dôkaz, že infraštruktúra internetu je odolná a nehrozí jej kolaps ani v prípade vytrvalej snahy o zničenie.
Autor: tb