Informácia, že končí minister vnútra, prekvapila. O to viac, že Ludwik Dorn je asi najbližší spolupracovník súrodencov Kaczyńských, ktorého prezident a premiér zvykli označovať ako „tretieho brata“. Spoločnou politickou cestou kráčajú už od začiatku 90. rokov. Dorn s Kaczyńskými držal aj v období, keď sa všeobecne predpokladalo, že ich politické úspechy sú už minulosťou.
Len špekulácie
Posledné personálne zmeny vo vláde sprevádzajú mnohé pochybnosti a špekulácie novinárov, komentátorov aj opozičných politikov. V priebehu dvoch dní odišli ministri dôležitých silových rezortov (obrana a vnútro). Všeobecne boli považovaní za odborníkov. Otázka, prečo sa to stalo, ale zostáva stále nezodpovedaná.
Politici vládneho Práva a spravodlivosti uspokojivé odpovede zatiaľ neposkytli. Dorn včera s novinármi nekomunikoval a po krátkom vyhlásení rýchlo odišiel z tlačovky. Povedal len, že dôvodom demisie bol jeho spor s premiérom Jaroslawom Kaczyńským na jednu dôležitú vec, na ktorú mali rozdielne názory. Túto verziu potvrdil aj predseda vlády.
Čoho sa spor týkal, nespresnili. Premiér sa dokonca dobre zabával na niektorých špekuláciách novinárov. Povedal však, že nevidí potrebu hovoriť s nimi o podrobnostiach sporu so svojím „spolubojovníkom“, ako Dorna označil.
Dorn pôvodne rezignoval zovšetkých funkcií vo vláde. Po rozhovore s premiérom súhlasil, že ďalej zostane podpredsedom vlády, teraz už však bez kresla. Priznal, že radšej by zostal ministrom vnútra ako podpredsedom vlády.
Lustračný prípad
Nebola to jediná demisia v najvyšších politických kruhoch. Prekvapivo sa rozhodol odstúpiť aj Andrzej Krawczyk, poradca pre medzinárodné vzťahy v prezidentskej kancelárii Lecha Kaczyńského a bývalý poľský veľvyslanec v Česku.
Dôvodom je správa o jeho údajnej spolupráci s komunistickou vojenskou kontrarozviedkou. Krawczyk priznal, že ho v roku 1982 zadržala polícia s plecniakom plným letákov. V dôsledku ťažkej rodinnej situácie (jeho žena bola vtedy tehotná) podpísal záväzok spolupráce, ale na slobode ju ukončil hneď pri prvom stretnutí s príslušníkmi kontrarozviedky.
Krawczyk chce predstúpiť pred súd, aby prešiel procesom autolustrácie. Súd rozhodne, či prezidentského ministra možno alebo nemožno považovať za spolupracovníka komunistických služieb.
Ak dá súd za pravdu Krawczykovi, nie je vylúčené, že sa vráti na doterajší ministerský post. Podobnú situáciu už zažila podpredsedníčka vlády a ministerka financií Zyta Gilowská. Z vlády musela odstúpiť vlani v lete, aby pred súdom vysvetlila otázku svojich údajných vzťahov s komunistickými tajnými službami. Po troch mesiacoch, keď súd rozhodol, že s nimi nespolupracovala, sa Gilowská mohla vrátiť späť do vlády.
Som veľmi zaskočený, hovoril som s premiérom, ktorý mi o ničom takom nepovedal.
Člen vlády Andrzej Lepper