Základom projektu Roger Krowiak sa stali rozpísané texty Petra Pišťanka a Dušana Taragela z roku 1992, doplnené komiksami Jozefa Gertliho Danglára. Ich Roger Krowiak žil na zadnej stránke týždenníka Kultúrny život, ktorý krátko nato zanikol. Po agentovi zostalo nadlho pusto, bolo však len otázkou času, kedy opäť zasiahne.
Podarilo sa mu to v roku 2002 originálnou brožovanou veľkorozmernou knihou, ktorá obsiahla kolektívny román Vlastnou zbraňou zblízka, poviedkový cyklus 50 príbehov Rogera Krowiaka, novelu Ruské leto a komiks, vychádzajúci v roku 1994 v denníku SME. Jej spoluautormi sa stali aj Vlado Balek, Martin Ciel, Jana Dráfy, Martin Kasarda, Ivan Mizera, Rado Olos, Igor Otčenáš, Peter Uličný, Robert Zavarský, Milan Žitný a Viliam Klimáček. Práve on sa stal autorom druhej – slovenskej verzie divadelnej hry.
Prvá inscenovaná podoba vznikla totiž v Česku, kde román vyšiel o dva roky neskôr ako u nás - inscenáciu pod názvom Roger Krowiak - Tajemství zákerného paštikáře naštudovalo brnianske Divadlo v 7 a půl.
„Nová scéna ma oslovila, či by som sa ujal dramatizácie,“ hovorí Klimáček. „Obvolal som všetkých autorov, či súhlasia, a napísal som celkom novú hru.“
Hlavné postavy príbehu autor ponechal a primyslel k nim zopár drobných postáv. Inscenáciu poňal ako béčkový triler zahraničného autora, ktorý nikdy na Slovensku nebol, a mýli si reálie. Aj vďaka tomu sa na slovenskej divadelnej scéne pravdepodobne v blízkej budúcnosti objaví more, vyrastú pralesy a ópiové plantáže.
Pri tvorbe inscenácie s názvom Agent Krowiak zasahuje, ktorá bude mať premiéru 21. apríla na Novej scéne v Bratislave, sa zišiel zohraný tím autorov z prostredia divadla GUnaGU. „Už roky sa navzájom cítime. Pôsobíme v malom divadle, ktorého poetiku chceme na veľkej scéne patrične zosilniť,“ tvrdí Klimáček, ktorý podobným štýlom pracoval pred rokmi, v časoch divadelného štrajku, na inscenácii Demokrati. Posun v rozmeroch mu teda nie je cudzí, i keď do Rogera nemá ambíciu vnášať politikum. Jeho hra by mala byť divadelnou poctou komiksovému žánru, rozhýbaným komiksom v kostýmoch, nerealistickou akčnou rozprávkou pre mladé duše.
Autorovi hudby Michalovi Kaščákovi to zatiaľ hrá predovšetkým v hlave. Časť pesničiek má už vymyslenú a teší sa na to, ako bude hudbu doťahovať. „Veľa bude závisieť aj od režiséra a autora hry,“ hovorí.
K výtvarnému stvárneniu vyfantazírovaného prostredia si tvorcovia, ku ktorým patrí aj kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková a choreograf Milan Kereš, prizvali autora komiksov a jedného z otcov projektu Jozefa Gertliho Danglára.
„Nevedel som si prácu predstaviť bez neho,“ hovorí scénograf Peter Janků. „Pri tvorbe prostredí, ktorých je v tejto inscenácii dosť, som vychádzal z jeho komiksových návrhov, ktoré som preložil do divadelného jazyka vo forme viedenského papierového divadla.“
Režisér Karol Vosátko začal šiť predstavenie horúcou ihlou. Do úlohy Rogera Krowiaka obsadil Maja Majeského, s ktorým si zahrajú aj Slávka Halčáková, Barbara Mišíková, Katka Feldeková, Lucia Vrablicová či Štefan Kožka.
„Predstavujem si mix medzi Jamesom Bondom a Indiana Jonesom. Budeme zachraňovať svet,“ hovorí. „Dramaturg Ľubo Feldek sa vyjadril, že každá replika bude ako z komiksovej bubliny. Postavy nespája hlbšia psychológia, ale príbehová schéma. Pre scénu, kostýmy aj spôsob hrania je určujúci komiks ako žáner.“
Podľa režiséra nepôjde o činohru ani o muzikál, tvoriť sa bude v duchu akejsi modernej operetky. Nech to však diváka neodstraší: v príbehoch superagenta, muža železných nervov, pevnej mušky, vysokej inteligencie a sexappealu vraj bude dosť možností báť sa aj smiať sa.