Sadnete do auta a letíte. Nemožné? Pre Štefana Kleina nie

Potrebujete sa rýchlo dostať do Paríža. Zavoláte teda riadiacu vežu na bratislavskom letisku, nadiktujete letový plán a za hodinu máte odpoveď. Vzápätí sa aeromobilom priveziete na letisko, vaša mašina na štartovacej ploche vyklopí krídla a môžete letieť.


FOTO SME - LUBOŠ PILC



Na Letisku Charlesa de Gaulla po pristátí krídla sklopíte a, nevychádzajúc z mašiny, odveziete sa do hotela. Sen? Pre dizajnéra Štefana Kleina z Nitry nie. Virtuálnu konštrukciu svojho aeromobilu má hotovú v počítači a takúto budúcnosť už vidí takmer za rohom.

Klein učí dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vyštudoval dve vysoké školy a jeho diplomovkou bol prototyp lietajúceho auta. Jeho aeromobil skutočne vzlietol. Štefan však už vtedy premýšľal nad dokonalejším modelom, na ktorom sa budú dať zložiť krídla. Teraz konštruuje model, ktorý by chcel raz bežne využívať. Ako hovorí, do 300 metrov nad zemou je všade relatívne voľný priestor, treba ho využiť na slobodný pohyb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Posadnutosť lietadlami zdedil po otcovi a dedkovi. S nimi lietaval od mala. Pri štarte sa vždy aj s bračekom prikrčili v kabíne, lebo za oných čias zväzarmovské predpisy zakazovali deti na palube. V pätnástich letel po prvýkrát sám.

Kleinovci majú jeden zreálnený sen už doma. Je to Metasokol, štvormiestne lietadlo so spotrebou ako bežné osobné auto, ale s letecký- mi rýchlostnými parametrami. Stroj má už 40 rokov, ale dosiaľ funguje ako hodinky.

„Toto lietadlo svojho času chválili i Američania. Vyhlásili, že ich americká Cessna má jediného konkurenta na svete, a tým je Metasokol. Jeho aerodynamický tvar, pohonná jednotka a vrtuľa boli v tom čase špička. Vyrábal sa v českom meste Choceň. Metasokol sa v spoľahlivosti vyrovná Cessne, ale má polovičnú spotrebu. Na sto kilometrov mu stačí 22 litrov benzínu.“

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou nevýhodou tohto stroja vraj je, že nemôže lietať v noci a pri teplotách pod nulou. Preto má sezónu len od apríla do novembra. Vtedy je u Kleinovcov vyťažený viac ako taxík. Lietajú s ním po Slovensku, ale najmä do zahraničia. Trikrát s ním boli napríklad na dovolenke v Chorvátsku. Cesta tam zabrala iba pol druha hodiny. Aj vtedy, keď Štefana Kleina pozvala spoločnosť Ford do dizajnérskej súťaže v Prahe, rozhodol sa letieť sám. Rovnako odmietol pri pozvaní do francúzskeho Saint-Etienne oficiálnu letenku za 22-tisíc korún. Letel sám a lacnejšie. (ru)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu