Peter Herchl, Španielske bilingválne Gymnázium Mikuláša Kováča, Banská Bystrica
Zaujala ma VŠE v Prahe - Fakulta finančníctva a účtovníctva, ale aj medzinárodné vzťahy. Ekonómia sa tam dá študovať aj v španielčine, čo mi vyhovuje. Je to jedna z najprestížnejších škôl v Česku, ale aj v strednej Európe. Na školu som sa informoval na internete, na veľtrhu vysokých škôl, ale bol som tam dva razy aj osobne.
Marek Žubor, Španielske bilingválne Gymnázium Mikuláša Kováča, Banská Bystrica
Bude to Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Ekonomická fakulta, ale aj VŠE v Prahe. O škole som sa dozvedel najmä od kamarátov, ale aj z internetu. Skúsim aj Prahu.
Anna Kovaľová, Gymnázium Antona Bernoláka, Senec
Vybrala som si dva študijné programy s podobným zameraním: krajinnú architektúru a krajinné plánovanie na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a záhradnú architektúru na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Predtým, ako som sa rozhodla pre štúdium, bola som sa v škole pozrieť a absolvovala som dva prípravné kurzy, ktoré mali dobrú úroveň. Keďže na túto školu prijímajú žiakov na základe talentovej skúšky, ktorá bola už v januári, prijímačky mám už za sebou.
Daša Fialová, Gymnázium Antona Bernoláka, Senec
Chcela by som študovať tlmočníctvo a prekladateľstvo. Prihlášku si určite podávam na Univerzitu Komenského, lebo táto škola má dobrú povesť a verím, že aj dobrú úroveň. Moji známi, ktorí tam študujú, sú spokojní. Ďalšiu prihlášku si podám na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Magdaléna Nahálková, Gymnázium Ladislava Sáru, Bratislava
Prihlášku si podávam na Marketingovú komunikáciu na FF UK v Bratislave. Chcem ísť na vysokú školu, ktorá by ma nenudila. Najviac som sa informovala cez internet, aké sú prijímačky. Cez Slovenský inštitút vzdelávania som na internete zisťovala informácie o prípravných kurzoch, tam som sa dozvedela, čo štúdium zahŕňa. Chodím aj na prípravné kurzy, na ktorých prednášajú profesori z Bratislavy aj z Trnavy, aj podľa toho som si urobila obraz.
Halina Čákyová, Gymnázium Ladislava Sáru
Už som robila prijímačky do Anglicka na Oxfordskú univerzitu a na Oxford Brookes. Na prvú ma nevzali, na Oxford Brookes som poslala eseje a čakám na výsledok. Myslím, že v Anglicku je štúdium oveľa lepšie. Vzdelávací systém tam nie je len o drilovaní naspamäť ako na Slovensku, kde už na prijímačkách vyžadujú učivo, ktoré sa učí na vysokej škole. V Anglicku ide v prvom rade o schopnosti. Na Slovensku som sa prihlásila na Filozofickú fakultu aj na Pedagogickú fakultu UK na prekladateľstvo a tlmočníctvo. Ako poistku mám Ekonomickú univerzitu, kde ma vezmú pre dobrý prospech bez prijímačiek. (wm, ela, jk)