Ruský miliardár Boris Berezovskij (na snímke SITA/AP) je ochotný stretnúť sa s ruskými vyšetrovateľmi v Londýne, ak to pomôže k vyšetreniu Litvinenkovho prípadu. Berezovskij žije v londýnskom exile a požaduje od Britov, aby mu zaručili bezpečnosť. Povedal to v rozhovore pre britskú televíziu BBC.
Berezovskij je jedným z najostrejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, podobne ako bol jeho priateľ a bývalý ruský agent Alexander Litvinenko, ktorého zavraždili vlani rádioaktívnym polóniom 210. Otrave podľahol 23. novembra v londýnskej nemocnici.
Podľa Berezovského mu Litvinenko krátko pred smrťou povedal, že z otravy podozrieva ruského podnikateľa a takisto bývalého agenta Lugovoja. Toho podľa britských médií považujú za hlavného podozrivého aj vyšetrovatelia zo Scotland Yardu.
„Boris, myslím si, že Lugovoj bol zapletený do mojej otravy,“ údajne povedal Litvinenko Berezovskému. Lugovoj, ktorý vinu popiera, momentálne žije v Rusku.
Vlani 1. novembra sa Litvinenko v londýnskom hoteli Mayfair stretol okrem iného aj s týmto mužom.
Ruská prokuratúra vedie paralelné vyšetrovanie Litvinenkovej otravy a prípadne vydanie Lugovoja do Veľkej Británie vylučuje.
Naopak v blízkom čase by mala vyslať svojich vyšetrovateľov do Londýna, kde chce vypočuť aj Berezovského, ktorý je zasa podľa niektorých hlasov v Rusku zodpovedný za vraždu Litvinenka, aby poškodil imidž Kremľa. „Všetci vieme, kto škodí Rusku. Sú to ľudia skrývajúci sa pred ruskou justíciou pre zločiny spáchané hlavne v ekonomike, oligarchovia na úteku,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň na pravidelnom každoročnom stretnutí s novinármi. Narážal tak nepriamo aj na Berezovského, ktorý je v Rusku stíhaný z finančného podvodu, Londýn ho však odmieta vydať.
Putin označil Litvinenka za „bezvýznamného samotára, ktorý nepoznal žiadne tajomstvá“. To Berezovskij odmietol. „Saša mi priviezol do Británie viac než 100 kilogramov tajných materiálov.
Vedel toho veľa a mal tiež vplyvných priateľov,“ povedal. Pripomenul, že Litvinenko pred smrťou označil Putina ako toho, kto vydal príkaz na jeho zavraždenie.
Hlavné verzie
Podľa BBC sa vo Veľkej Británii a Rusku hovorí o dvoch možných motívoch otravy Alexandra Litvinenka
V Moskve sa spomína ako hlavný podozrivý Boris Berezovský, ktorý jeho vraždou chcel zdiskreditovať Kremeľ
Naopak v Londýne sa hovorí skôr, že v pozadí vraždy boli ľudia z prostredia ruských tajných služieb, ako je Lugovoj
Autor: rek