MOSKVA. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že Moskva nesúhlasí s návrhmi Európskej únie, aby zahraniční investori získali väčší prístup k ložiskám ropy a plynu Ruska a do jeho exportných produktovodov. Rusko podľa neho rešpektuje princípy medzinárodnej Energetickej charty, ktorú podpísalo v roku 1998 spolu s ďalšími 50 krajinami, avšak odmieta niektoré jej kľúčové ustanovenia.
Predstavitelia únie sa pokúšali presvedčiť ruských partnerov, aby ratifikovali Energetickú chartu, ktorá upravuje prepravu a investície v energetickom sektore a vytvára podmienky na súťaž na trhu medzi zahraničnými a nezávislými spoločnosťami. Únia sa obáva spoľahlivosti Ruska ako dodávateľa energií.(tasr)
Hitachi sa znížil zisk o 77 percent
TOKIO. Japonský výrobca elektroniky Hitachi dosiahol v októbri až decembri minulého roka čistý zisk 10,43 milióna dolárov, v prepočte vyše 300 miliónov korún. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka koncern dosiahol výsledok horší o 77 percent.
Skupina Hitachi pritom zaznamenala prírastok tržieb o 10,2 percenta, keď vzrástli na 20,6 miliardy dolárov. Vedenie informovalo, že tržby sa zvýšili vďaka lepšiemu odbytu softvéru a služieb, počítačových pamätí a dodávkam elektroniky pre automobilový priemysel. Zhoršil sa však napríklad odbyt televízorov s plochými obrazovkami a DVD prehrávačov.(tasr)
Boj o Endesu vstupuje do finále
FRANKFURT, MADRID. Boj o španielsku energetickú skupinu Endesa vstupuje do záverečnej fázy a investori majú pomerne vysoké očakávania. Nemecký E.ON cez víkend zvýšil ponuku za Endesu na 41 miliárd eur a pozorovatelia tvrdia, že tentoraz má šancu na úspech. E.ON za jednu akciu ponúkol 38,75 eura, zatiaľ čo doteraz ponúkal 34,50 eura.
Ak E.ON svoj zámer presadí a obháji pred regulačnými orgánmi, stane sa najväčším dodávateľom energií v Európe.