Kto si pozrel piatkové nočné spravodajstvo na talianskej štátnej televíznej stanici RAI, iste si myslel, že sleduje najnovšie správy z Bagdadu. Reportér však hovoril o futbale, mŕtvom policajtovi, 38-ročnom otcovi dvoch detí Filippovi Racitim, o 71 zranených ľuďoch a pouličných bojoch v sicílskej Catanii.
Derby Catania - Palermo (1:2) rozhodca už počas stretnutia pre výtržnosti na polhodinu prerušil. Fanúšikovská vojna potom pokračovala v uliciach mesta, ktoré sa chystalo na svoje najvýznamnejšie dni - oslavy patrónky Catanie svätej Agáty. Taliansko zničilo svoju historickú identitu.
Ako vojna gangov
Racitiho zasiahol v služobnom vozidle do hrude veľký kameň a zároveň vdýchol dym z nálože, ktorá vybuchla v blízkosti auta. Po scénach ako z vojny gangov vyhlásila talianska vláda, futbalové špičky a najvyššia športová autorita v krajine, olympijský výbor, nulovú toleranciu násiliu na futbalových štadiónoch.
"Hlboko ma to celé zasiahlo. Podnikneme drastické opatrenia, aby sme zastavili degeneráciu športu. Osobne sa mi protiví, keď vidím fanúšikov kráčať na štadióny kordónmi policajtov a vojakov, ale nepomôžeme si," cituje denník Corriere della Sera premiéra Romana Prodiho.
Prezident Talianskej futbalovej federácie Luca Pancalli oznámil, že do odvolania ruší všetky stretnutia prvej i druhej ligy, stredajšie medzištátne stretnutie Taliansko - Rumunsko i utorňajší zápas národného výberu do 21 rokov proti rovesníkom z Belgicka. Renomovaný športový denník La Gazzetta dello Sport ihneď vypísal anketu, či tifosi súhlasia s opatreniami. Súhlasilo 74,5 percenta.
Capello: Hanbím sa, že som Talian
Zajtra bude o probléme rokovať taliansky parlament. Predpokladá sa odklad dvoch ligových kôl. Podľa La Gazzetty dello Sport majú rýchlo zmapovať rizikové mestá a v nich sa bude hrať bez divákov až do odvolania. Rovnako zakážu priaznivcom týchto klubov chodiť na stretnutia do iných miest. Pred zápasom Livorno - Piacenza našli transparenty, ktoré vyzývali na útoky proti polícii.
"Futbal sa stal športom, ktorý sa ocitol v rukách kriminálnikov a vrahov. Napriek silným ekonomickým záujmom musíme nájsť odvahu aspoň na rok zastaviť tento cirkus, ktorý sa vymkol spod kontroly a otriasajú ním korupčné škandály a násilnosti vandalov," píše oficiálny vatikánsky denník L'Osservatore Romano.
"Nemôžeme sa správať tak, akoby sa nič nestalo. Som smutný z toho, čo sa s futbalom stalo," povedal bývalý reprezentačný kouč Marcello Lippi, ktorý získal v júli 2006 v Nemecku titul majstra sveta. Ešte ostrejší bol Fabio Capello, dnes tréner Realu Madrid. "Hanbím sa, že som Talian," vyhlásil.
Bojkotom futbalových stretnutí pohrozili policajné odbory a podporil ich dokonca premiér krajiny. "Nie je prípustné, aby pri futbale nasadzovali príslušníci polície permanentne vlastný život," domnieva sa Prodi.
Vyšetrovanie smrti 38-ročného inšpektora Racitiho sa rozbehlo na plné obrátky. Polícia zatkla 22 osôb, z toho deväť neplnoletých chlapcov i dievčat.
Pred týždňom zabili manažéra
Pred týždňom zomrel na futbale 40-ročný manažér, ktorý prišiel o život pri neprístojnostiach počas zápasu regionálnej ligy medzi Sanmartinese a Cancellese. Zomrel na následky úderov do tváre, keď sa snažil urobiť poriadok v hromadnej bitke fanúšikov oboch klubov.
Už dlhšie sa zaoberá talianske ministerstvo kultúry úbytkom divákov na štadiónoch. Považuje to za ohrozenie kultúrneho dedičstva krajiny. "Mali by sme sa vážne zamyslieť nad barbarmi, ktorí sa premávajú na štadiónoch. Nemôžeme sa čudovať, že sú prázdne. Štadióny sú nebezpečné a napriek tomu najdrahšie v Európe," hľadal už dávnejšie príčinu denník La Repubblica.
Talianski futbalisti priviezli z majstrovstiev sveta v júli 2006 jagavé zlato. Na historickom rímskom námestí Circo Máximo talianski tifosi oslavovali titul. Bujaro a besne. Bez pokory k vlastnej kultúre, do ktorej futbal patrí. Pokoru si vyžadovala situácia. Blýskavý triumf iba na chvíľu prehlušil podvody, korupciu, švindle, ktoré v tom čase vyšetroval rímsky športový tribunál.
Slušní ľudia na futbal nejdú
Slušní fanúšikovia prestali chodiť na štadióny. Futbalovým teroristom to vyhovuje, vychovaní fanúšikovia sú ich prirodzení nepriatelia. Policajt, vojak, každá autorita je výzvou na vyčíňanie. Najmä ak vandalov v tom podporujú politici, čo v Taliansku nie je tajomstvom.
Denník Tuttosport napísal: "Basta! V Catanii zomrel futbal. Pričinili sa o to politici. Je neuveriteľné prizerať sa na to, ako nad štadiónom krúžia vrtuľníky - scény ako z Vietnamu. La Stampa sa pridala: "Vražedný futbal. Každý týždeň jeden mŕtvy. Toto je hororový rytmus. Krajinu majú v moci výtržníci."
Policajt Raciti je dvanástou obeťou
Výtržnosti v talianskom futbale naberajú v posledných rokoch na intenzite. Policajt Filippo Raciti, ktorý zahynul v piatok v Catanii, bol dvanástou obeťou od roku 1962 a prvým mŕtvym z radov polície.
28. apríl 1962
Pri zrážkach s políciou zahynul fanúšik Gaetano Plaitano a 57 ďalších osôb skončilo v nemocnici počas treťoligového stretnutia medzi Salernom a Potenzou. Výtržnosti vypukli po tom, čo rozhodca neodpískal Potenze pokutový kop.
28. október 1979
Fanúšik Lazia Vincenzo Paparelli (33 rokov) zahynul po tom, čo ho zasiahla explodujúca svetlica vystrelená z tribúny prívržencov súpera v lokálnom derby Lazio - AS Rím.
22. marec 1982
Štrnásťročný fanúšik AS Rím Andrea Vitone zahynul pri požiari, ktorý vo vlaku založili rozhnevaní fanúšikovia Rimanov, vracajúci sa po prehre z Bologne.
8. február 1984
Po výtržnostiach v zápase Udinese - Terst zatkla polícia Sandra Furlana. Po vypočutí ho síce prepustila, no ten vzápätí upadol do kómy a o tri týždne neskôr zomrel.
30. september 1984
Prívrženec AC Milána Marco Fonghessi zomrel na následky bodnej rany do srdca, ktorú mu zasadil ďalší fanúšik v domnení, že je z tábora prívržencov Cremonese.
7. december 1986
Na následky bodnej rany zahynul fanúšik Sambenedetta Giuseppe Tomasetti.
9. október 1988
Na následky zranení zomrel osem dní po bitke s fanúšikmi Interu Miláno prívrženec Ascoli Nazzareno Filippini.
29. január 1995
Dvadsaťpäťročný fanúšik Janova Vincenzo Spagnolo zomrel na následky bodnej rany, ktorú mu zasadil pred štadiónom prívrženec AC Milána. Zápas prerušili po polčase po tom, čo sa tak rozhodli hráči oboch tímov.
17. jún 2001
Fanúšik Messiny Antonio Curro zomrel pri explózii vlastnoručne vyrobenej bomby v sicílskom derby proti Catanii.
20. september 2003
Prívrženec Neapola Sergio Ercolano (20 rokov) zomrel po páde z tribúny počas výtržností v zápase s Avelinnom.
27. január 2007
Manažér amatérskeho klubu Sammartinese Ermanno Licursi (40 rokov) zomrel na následky zranení hlavy, ktoré utrpel, keď sa pokúšal zabrániť fanúšikovskej bitke.
2. február 2007
Policajt Filippo Raciti (38 rokov) zomrel počas sicílskeho derby medzi Cataniou a Palermom po tom, čo ho v jeho služobnom vozidle zasiahol do hrude veľký kameň a zároveň vdýchol dym z nálože, ktorá vybuchla v blízkosti auta.
(tasr)
Smútiaca rodina talianskeho policajta Filippa Racitiho . V strede jeho manželka Marisa. FOTO - REUTERS |