BRATISLAVA. Chrípkových ochorení za minulý týždeň na Slovensku pribudlo viac ako o polovicu – zhruba o 58 percent. V niektorých krajoch už čakajú jej ústup. Chrípky pribudlo takmer vo všetkých krajoch, iba v Prešovskom bola zhruba rovnaká a v Košickom trochu klesla.
Najhoršie je v Trnave
Najviac jej bolo v kraji Trnavskom – 6282 ochorení. „Len dopoludnia prišlo 50 pacientov a vonku je plná čakáreň. Práve robíme predpísanú dezinfekciu žiaričmi, ktoré likvidujú baktérie a vírusy,“ povedala lekárka Tatiana Vejmelková. Návštevné hodiny v trnavskej i piešťanskej nemocnici boli zrušené. Najviac postihnuté boli deti a mládež do 20 rokov.
V Nitrianskom kraji ochorelo na chrípku 19 770 ľudí, čo je oproti minulému týždňu nárast o polovicu. Fakultná nemocnica v Nitre zakázala návštevy. V nitrianskej pohotovostnej ambulancii pre dospelých bol cez víkend nával. „V piatok sme mali 55 pacientov, v sobotu až 180 pacientov, väčšinou s príznakmi chrípky,“ povedal lekár Branislav Šula. Pacienti si sťažovali najmä na kašeľ a nádchu.
Pre chrípku zatvorili v kraji vyše 30 základných škôl, 24 materských a tri stredné.
Prázdniny nebudú
V Bratislavskom kraji zaznamenali zvýšenie počtu chrípky o 46 percent. „Na niektorých školách sa objavili lokálne centrá epidémie, preto musela byť na nich prerušená školská dochádzka,“ povedal vedúci odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Peter Truska. Zatvorili preto jednu materskú školu v okrese Senec, 11 základných škôl v rámci celého kraja a tri stredné školy v bratislavskom okrese. „Posledné tri kalendárne týždne sme zaznamenali nárast ochorení, pomaly by už mohlo dôjsť ku kulminácii. Ale či sa tak stane už na budúci týždeň, je ešte predčasné hovoriť,“ dodal.
Podľa Krajského školského úradu v Bratislave zatiaľ nehrozí situácia, že by na niektorých školách v kraji boli na budúci týždeň vyhlásené chrípkové prázdniny.
V Prešove klesá pomaly
Počet ochorení na chrípku v Prešovskom kraji už druhý týždeň po sebe mierne klesá. Podľa Slávky Zakuťanskej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove chrípka najväčšmi postihuje žiakov stredných a základných škôl.
Najviac postihnuté boli okresy Kežmarok, Levoča a Poprad, kde mali najviac zatvorených škôl a zakázané aj návštevy v nemocniciach.
Odborníčka na hygienu odporúča konzumovať veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré by sme iba v krajnom prípade mali suplovať multivitamínmi.(bej, tasr, sita)
Recepty babičiek
Chren, cesnak, med a ďalšie tradičné medicíny babičiek sa na Slovensku vracajú do repertoáru ľudí bojujúcich s typickými zimnými chorobami, medzi ktoré patrí aj chrípka. Namiesto návštev u lekárov ožíva záujem o ľudové liečiteľstvo.
„Záujem o tradičné alebo ľudové spôsoby liečby rastie a nie je to len z ekonomických dôvodov. V minulosti boli ľudia zdravší a nemali pritom dnes známe lieky,“ povedal etnograf Mikuláš Mušinka, ktorý sa venuje práve ľudovému liečiteľstvu.
Darí sa aj podnikateľom, ktorí obchodujú s tradičnými liečivými včelími produktmi, napríklad so zmesou včelieho vosku a živíc, takzvaným propolisom. „O propolis vzrástol v posledných rokoch záujem enorme. Od tohto leta dokonca začnem baliť a predávať včelie produkty, a na ten účel teraz zakladám vlastnú firmu,“ povedal rožňavský včelár Ľubomír Červenák. Oslovili ho už vraj odberatelia aj z Čiech.
„Liečim sa čajom, medom a cesnakom. Čaj si robím z repíka alebo konopáča,“ odkryla svoje spôsoby liečby Košičanka Jana Bohdanová, ktorá uprednostňuje prírodné spôsoby liečby. Okrem toho sa jej osvedčil čaj z materinej dúšky, alebo olejček, ktorým si potiera hruď.
(čtk)