INNSBRUCK, BRATISLAVA. Keď sa pred tromi rokmi prvý raz stal majstrom sveta, titulky nemeckých médií neinformovali o tom, kto v Nagane vyhral, ale že Georg Hackl skončil druhý. „Nemecko má kopu skvelých sánkarov, no známy je len jeden,“ šomral vtedy 22-ročný David Möller.
Po jeho víkendovom triumfe na svetovom šampionáte v rakúskom Innsbrucku nič také nehrozí. Legendárny Hackl, trojnásobný olympijský a desaťnásobný svetový šampión, po minulej zime ako štyridsiatnik skončil aktívnu činnosť.
Po Hacklovej ére mala nastať Zöggelerova. Armin, ktorého doma v Taliansku volajú Mimozemšťan, to však bude mať ťažké. Nemecko vychovalo nového Hackla.
Tridsaťtriročný Juhotirolčan Zöggeler predvčerom na olympijskej dráhe Igls naisto rátal so šiestym svetovým primátom. Odišiel však s dlhým nosom. „Vyhral šťastnejší,“ zľahčoval sprvu tesnú prehru o sedem stotín s Möllerom. Napokon však priznal: „Nikdy by som si nemyslel, že David bude taký rýchly.“
Z Davida sa v tobogane vykľul Goliáš. Začal s hokejom, ale keď sa so školou dostal v rámci exkurzie na sánkarskú dráhu do Oberstdorfu, odhodil hokejku. „Sánkovanie je rýchly, napínavý a fascinujúco technický šport, ktorému sa vyrovná len automobilizmus,“ tvrdí.
Pri Hacklovi, ktorý sa vedel predať, pôsobil Möller ako zakríknutý chlapec. Azda preto, že obaja jeho rodičia sú hluchonemí? Keď to začali dávať do súvislosti, ozval sa: „To je totálny nezmysel. Rovnaký, ako keď o mne v detstve z podobného dôvodu tvrdili, že ostanem hlúpy.“
Michael Schreiber v článku Majster sveta v tieni legendy na webovej stránke ard.de pripomína, že Möller maturoval s priemernou známkou 1,2 a policajnú školu pre ochrancov hraníc skončil s najlepším prospechom z ročníka.
„Má výbušný štart, je cieľavedomý, usilovný a inteligentný,“ charakterizuje ho spolkový tréner Thomas Schwab. Ten bol v sobotu v siedmom nebi: Möller získal zlato, Jan Eichhorn bronz a Felix Losch skončil deviaty.
Nemecko na šampionáte vyhralo všetko, čo sa dalo: po tímovej súťaži aj tri individuálne. Duo Leitner a Resch, zvané „bayerský expres“, sa rehabilitovalo za spackanú olympiádu (6. miesto) a získalo už štvrtý svetový primát (predtým v rokoch 1999, 2000 a 2004). V súťaži žien obsadili Nemky celý medailový stupeň. Favoritka č. 1 Silke Pielachová-Kraushaarová však po hrubej chybe na štarte druhého kola stála na najnižšom. Prekvapujúco vyhrala 23-ročná Tatjana Hüfnerová, dvakrát strieborná na ME (2004 a 2006) a raz bronzová na ZOH (2006).
Úspešný debut našej dvojice
Po piatkovom cennom siedmom mieste v tímovej súťaži sa v individuálnych do prvej dvadsiatky z našej sedmičky dostala len dvojica Leo Horváth a Jozef Kuchár. V premiére na MS obsadila 15. miesto v konkurencii 26 posádok.
„Chlapci nechali za sebou oveľa skúsenejšie posádky z Ruska, USA či Ukrajiny, ktoré sa v kolotoči Svetového pohára pohybujú už niekoľko rokov,“ tešila sa generálna sekretárka zväzu Mária Jasenčáková. „Najmä v prvej jazde išli Leo s Jožkom veľmi pekne a podarilo sa im kvalifikovať do 2. kola, o čom sme snívali iba tajne.“
(tasr)