DUNAJSKÁ STREDA. Oblasť Gabčíkova a stredného Dunaja je jednou z hlavných migračných trás vodných vtákov v Európe, no tento rok túto trasu pre teplú zimu takmer nevyužili.
„Minulé roky v Podunajsku zimovalo niekedy až 40-tisíc divých husí, ktoré teraz k Dunaju nedorazili. Predpokladáme, že prežili miernu zimu v severnejších oblastiach. V takom počte ako minulé roky neprileteli ani divé kačice, ktoré hniezdia v Rusku a na severe Európy,“ povedal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dunajskej Strede Dušan Rajský.
Obmedzená migrácia môže predstavovať podľa neho nižšie riziko šírenia nákazy vírusu vtáčej chrípky.
„Ak vychádzame z predpokladu, že vtáčia chrípka sa rozširuje aj migrujúcimi vodnými vtákmi, počas teplej zimy je riziko šírenia nákazy menšie. V krajinách Európskej únie nebol tento rok potvrdený výskyt vtáčej chrípky u voľne žijúcich vtákov a domnievame sa, že sa na tom okrem iných príčin podieľajú aj klimatické podmienky,“ zdôraznil riaditeľ Rajský.
Na našom území sa nachádzajú vo väčšom počte iba divé kačice a husi a nie sú takým veľkým rizikom nákazy ako vodné vtáky zo vzdialenejších oblastí.
„Pri podobnom vývoji počasia môže vo februári až v marci dôjsť k jarnej migračnej vlne vodného vtáctva, ktoré sa na juh presunulo cez iné migračné ťahy. Ak sa vráti späť cez tradičnú dunajskú cestu, môže byť nebezpečenstvo vtáčej chrípky opäť aktuálne,“ povedal riaditeľ Rajský.
Ľudia by mali nahlásiť uhynuté vtáky a vtáky so stratou plachosti na veterinárnu správu a v žiadnom prípade sa ich nedotýkať.
Autor: bej