BRATISLAVA. Slovensko asi bude musieť okrem ropy a zemného plynu v budúcnosti dovážať aj elektrinu. V súčasnosti dokáže z vlastných zdrojov zabezpečiť domácu spotrebu elektriny, ktorá v posledných rokoch dosahuje do 30 terrawatthodín (TWh) ročne. Krajina však postupne prichádza o časť výrobných kapacít. Koncom vlaňajška musela na základe dohody s Európskou úniou odstaviť prvý blok jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, čo znížilo domácu výrobu asi o desatinu. Podobný osud čaká v roku 2008 aj druhý blok V1.
Vláda Roberta Fica vidí riešenie situácie v dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach, o ktorej by sa malo definitívne rozhodnúť do konca apríla tohto roka.
Prevažnú časť elektriny na Slovensku vyprodukujú práve atómové elektrárne, ktoré prevádzkujú Slovenské elektrárne. Tie od minulého roka kontroluje talianska spoločnosť Enel. Okrem spomínaných jadrových elektrární prevádzkujú vodné elektrárne a uhoľné elektrárne v Novákoch a Vojanoch. Časť zastaraných zariadení vo Vojanoch elektrárne vyradili z prevádzky na konci minulého roka, určitý výpadok spôsobí podobný postup na hornej Nitre.
Podľa ministerstva hospodárstva chce Slovensko bez ohľadu na to, či budú Mochovce dostavané, staviť na jadro a je pripravené postaviť nové jadrové elektrárne aj v iných lokalitách. Podľa odborníkov môže byť tretí a štvrtý blok Mochoviec v prevádzke zhruba v roku 2013.
V prípade ropy a zemného plynu nie je Slovensko sebestačné už teraz. Obe komodity dováža z Ruska. Podľa odborníkov by mala krajina v rámci zvýšenia energetickej bezpečnosti diverzifikovať dodávky týchto strategických surovín. Naposledy sa v januári vyskytli problémy s dodávkami ruskej ropy, ktorá pre spor Ruska s Bieloruskom cez ropovod Družba na Slovensko neprúdila takmer tri dni.